profil

Różne oblicza miłości i sposoby mówienia o niej. Dokonaj analizy i interpretacji porównawczej podanych tekstów: "Słodki bój"- Anakreonta oraz biblijnej "Pieśni nad pieśniami"

Ostatnia aktualizacja: 2020-06-06
poleca 85% 1284 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Miłość to uczucie, do którego każdy indywidualnie podchodzi. Postrzegane było inaczej w różnych kulturach. Ewoluowało na przestrzeni dziejów. Mówiono o nim na różne sposoby. Jedni narzekali na nie drudzy chwalili. Pewnym jest, że miłość do dzisiejszych czasów pozostaje głównym tematem rozważań poetów i filozofów. Na ten temat powstało wiele odmiennych w treści dzieł.

Anakreont był to twórca starożytnej Grecji. Napisał min. Wiersz pt:Słodki bój”. Jest to prosty wiersz cztero wersowy.Podmiot liryczny w tym utworze prosi chłopaka o wino, wodę oraz kwiaty, bo będą mu one potrzebne do zalotów. W wierszu autor używa powtórzeń: „przynieś wodę, przynieś wino, przynieś...”, które pełnią rolę podkreślenia iż potocznie nazywany „podryw” wymaga ówczesnego przygotowania. Występuje również metafora: „ …bym z Erosem stoczył słodki bój na pięści.”. Zaloty wyrażane są przez podmiot liryczny jako pewnego rodzaju bitwa, którą musi stoczyć, jednak jest to bój przyjemny („słodki bój”), którego z miłą chęcią się podejmie.

Kolejnym wierszem tego samego twórcy jest „Piosenka”. Podmiot liryczny najpierw wylicza co jadł i ile wypił. Po dokończeniu dzbanka wina zaczął grać na lirze dla swojej ukochanej. Swoją kochankę nazywa „miła ma ślicznotka”. Jest to jedyny opis w wierszu na temat wybranki jego serca. Wiersz ma również krótką formę - sześcio wersową.

Miłość w tych dwóch wierszach stanowi tylko mała część całego utworu. Na początku każdego wiersza autor opisuje rzeczy nieważne, które mają na celu wprowadzić czytelnika do sedna całej sprawy, do tego o czym tak naprawdę chciał powiedzieć . Jednak uczucie w tych dziełach wydaje się błahe i przeżywane bez większych uniesień duchowych.
Biblijne przykłady opisów miłości to np. fragmenty „Pieśni nad pieśniami”. Są to już znacznie dłuższe utwory, zawierające nieporównywalnie większą liczbę opisów miłości co powyższe wiersze Anakreonta.

We fragmencie „Oblubieniec” podmiot liryczny(czyli tytułowy Oblubieniec) szczegółowo opisuje wygląd swojej wybranki. W tym celu stosuje mnóstwo porównań min. „Włosy twe jak stado kóz …”, „Szyja twoja jak wieża Dawida…”, „Piersi twe jak dwoje koźląt…”. Są to zazwyczaj porównania do przyrody jaka zapewne otacza Oblubieńca. Podmiot liryczny idealizuje wybrankę, nie wymienia żadnych jej wad. Opowiada o jej wspaniałym zapachu, który również porównuje do zapachów jakie występują w przyrodzie. W opisie tym widać jak podmiot jest zafascynowany urodą kochanki oraz, jak zaślepiła go miłość. Mówi tylko o niej, wszystkie jego myśli zaprząta tylko ta jedyna. Zupełnie inaczej niż w wierszach Anakreonta, gdzie występowała tylko subtelna wzmianka o sympatii do kogoś.

Fragment „Oblubienica” opisuje jak wielką moc ma miłość. Jak potężnym jest uczuciem, którego nikt nie może zniszczyć. W utworze również występują porównania : „bo jak śmierć potężna jest miłość”. Opisywane uczucie jest pokazane dynamicznie, jako coś nieokiełznanego i gorącego. Oblubienica mówi, że miłości nie można kupić za żadne pieniądze. Miłość jest bezcenna. Ten kto miał szczęście jej doznać, miał również okazje przekonać się jak wielu ludzi zazdrości tego uczucia. Fragment posiada wiele dynamizmu dzięki żywym opisom i porównaniom.
Jak można zauważyć dzieła biblijne i antycznej Grecji bardzo się od siebie różnią. W utworach Anakreonta nie ma dynamicznych opisów, nie ma emocji, są tylko krótkie wzmianki na temat miłości. Autor nie opowiada o swoich przeżyciach. Zupełnie odwrotnie jest natomiast w utworach biblijnych, gdzie pojawia się wiele opisów na temat wyglądu osoby, którą obdarzono uczuciem. Opisane zostało również samo uczucie. Miłość traktowana jest jako coś wyjątkowego i pięknego, natomiast w wierszach starożytnej Grecji miłość traktowana jest na porządku dziennym, jakoś coś naturalnego i zwykłego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem