• image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Woda na równi z powietrzem i glebą stanowią istotny składnik środowiska. Jest jednym z podstawowych elementów przyrody, decydującym o istnieniu życia na Ziemi. Jest niezastąpiona w życiu i gospodarce człowieka. Stanowi przedmiot konsumpcji, warunek higieny i rekreacji.

Zasoby wodne Ziemi szacowane są na około 1,3 do 1,5 mld km3. Wody słone stanowią 96,5% ogólnych zasobów Ziemi. Reszta zaś to wody słodkie, które są podstawą życia na naszej planecie.

Woda, czyli tlenek wodoru, jest w zwykłych warunkach bezbarwną cieczą krzepnącą w temperaturze 0oC i wrzącą w 100oC. Gęstość wody wynosi 1g/cm3. Ta ciecz należy do nielicznych substancji, które krzepnąc zwiększają swoją objętość. Konsekwencją tego jest to, że lód ma gęstość 0,917g/cm3, co pokazuje nam, że jest lżejszy od wody i pływa po niej, przy czym 87% bryły znajduje się pod wodą.

Ta ciecz przyczynia się również do tworzenia gleby. Powoduje to zjawisko zachodzące w pustkach i szczelinach skalnych, gdzie krzepnąca woda m. in. kruszy skały. Woda jest jedyną substancją, która występuje w przyrodzie w trzech stanach skupienia: stałym, np.: w postaci lodu występującego w pobliżu biegunów i na szczytach wysokich gór; ciekłym, np.: w zbiornikach naturalnych; i gazowym w postaci pary wodnej w powietrzu.

Para wodna jest lżejsza od powietrza, dzięki czemu woda parująca z wód powierzchniowych unosi się do góry tworząc chmury.
Woda jest także bardzo dobrym rozpuszczalnikiem wielu związków chemicznych w trzech stanach skupienia. Wynikają z tego korzyści, ale także zagrożenia dla środowiska. Woda umożliwia nam nie tylko mycia, pranie i sporządzanie napojów, ale przede wszystkim wykorzystywana jest w procesach produkcji przemysłowej. Tu pojawiają się niebezpieczeństwa polegające na rozpuszczaniu substancji szkodliwych dla zdrowia, często silnych trucizn, które z wodą wnikają do gleby, rzek i jezior.

Bezbarwna ciecz jest zasadniczym i głównym pod względem masy składnikiem żywej komórki. Dlatego też bardzo niewielką część zasobów wody słodkiej na Ziemi, tworzą wody biologiczne – czyli te w organizmach żywych. W ciele człowieka woda stanowi 65% całej masy. Mózg zawiera ok. 80% wody.

Ciecz ta ma pięć najważniejszych funkcji biologicznych:
- jest podstawą płynów ustrojowych,
- reguluję temperaturę
- uczestniczy w przebiegu wielu procesów przemiany materii,
- utrzymuje odpowiednie wymiary i kształty komórek,
- stanowi środek transportu wewnątrzustrojowego oraz środowisko niezbędne do usuwania końcowych produktów metabolizmu i metabolitów szkodliwych.

Wodę zawierają również rośliny 50-75%.

Między organizmami żywymi i ich otoczeniem zachodzi nieustanna wymiana wody. Na przykład bilans wodny zdrowego człowieka wynosi ok. 2,5 l wody przyjmowanej w ciągu doby w napojach i potrawach, a wydalanej przede wszystkim w moczu i pocie. Utrata 1/5 wody powoduje śmierć po kilku dniach.

W codziennym życiu człowieka woda jest bardzo potrzebna. Człowiek w ciągu doby zużywa 140 l wody pitnej, w tym: 50 l do kąpieli, 36 l do WC, 32 l do prania, 14 l do mycia naczyń i sprzątania pomieszczeń, 6 l do picia i gotowania, a 2 l marnuje się przez nieszczelne krany.

Dużych ilości wody wymaga hodowla zwierząt: na chów koni i bydła rogatego w ciągu doby 60 l na sztukę, a na trzodę chlewną – 20 l. Jednak głównym odbiorcą wody jest współczesny przemysł. Na przykład na wyprodukowanie 1 l napoju zużywa się średnio 20 l wody, na 1 kg stali – 100 l, na książkę – 250 l, na 1 kg tworzywa sztucznego – 1000 l, a na samochód – 150000 l.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 287
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy