profil

Tło historyczne powieści "Krzyżacy" opracowanie.

poleca 84% 1087 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Henryk Sienkiewicz oparł fabułę swej powieści na konflikcie polsko – krzyżackim. Warto przypomnieć pewne fakty historyczne. Otóż w 1226 r książę Konrad Mazowiecki sprowadza Zakon Szpitala Marii Panny Domu Niemieckiego na Mazowsze, darowuje im ziemię chełmińską, aby pomogli szerzyć wiarę chrześcijańską w pogańskich Prusach. Krzyżacy jednak osiedliwszy się rozpoczęli własne rządy na podarowanych terenach, co rozpoczęło konflikt. Przez cały XIII i XIV wiek Zakon dążył do podporządkowania sobie ziem polskich, zagarnął Pomorze Gdańskie, ziemię dobrzyńską i Kujawy. Swoje zainteresowania kierowali ku Litwie, ale nie w celu chrystianizacji, ale by podporządkować sobie kraj. Kiedy bezpotomnie umiera król Kazimierz wielki, na tronie polskim zasiada królowa Jadwiga z rodu Andegawenów. Jej mężem zostaje wielki książę Jagiełło, który na chrzcie otrzymuje imię Władysław. Polska i Litwa łaczy tzw. Unię personalną ( jeden władca ).
Chrzest, ślub i koronacja Jagiełły na króla Polski odbyła się w 1386 roku Krzyżakom absolutnie nie odpowiadał taki obrót sprawy, dlatego chętnie przedstawili na dworach europejskich króla Polski jako poganina, który ochrzcił się wyłącznie z powodów politycznych, nadto intrygowali na dworze litewskim księcia Witolda, wzniecając niechęć i urazy księcia wobec króla Jagiełły. Wplątali też w konflikt z Polska księcia Władysława Polczyka, który bezprawnie oddał im w zastaw ziemię dobrzyńską już wcześniej odzyskaną od nich przez Kazimierza wielkiego.
Witold, który początkowo współpracował z Krzyżakami, zniechęcony ich intrygami zmienił zdanie i zaczął wspierać swego brata króla Jagiełło ( 1399 r ). Do poważnego spięcia między Polską a Zakonem doszło z powody grodu Drezdenko, który chciał on od Polski dostać, ale Jagiełło nie chciał oddać. Kiedy w 1407 r mistrzem Zakonu zostaje Urlich von Jungingen, dochodzi do kolejnego wybuchu powstania na Żmudzi, które poparł Witold, wtedy to Krzyżacy zagarniają ziemię dobrzyńską, która przecież należała do Polski. Konflikt więc narastał i wojna była nieunikniona. Do generalnej rozprawy z Krzyżakami dochodzi 15 lipca 1410 r na polach w pobliżu wsi Grunwald.
Jest to tylko bardzo szkicowe nakreślenie sytuacji politycznej, bo akcja powieści Krzyżacy rozpoczyna się w roku 1399 ( śmierć królowej Jadwigi ), a kończy w roku 1410 kiedy na polach Grunwaldu runęła potęga Zakonu krzyżackiego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty