profil

Słownik Frazeologiczny

Angielski Angielski Ebook 155
Biologia Biologia Przewodnik 468
Biologia Biologia Ebook 151
Chemia Chemia Przewodnik 555
Chemia Chemia Przewodnik 132
Fizyka Fizyka Ebook 277
Geografia Geografia Ebook 100
Gramatyka polska Gramatyka polska Ebook 147
Historia Historia Przewodnik 190
Literatura Literatura Ebook 142
Motywy literackie Motywy literackie Słownik 999
Niemiecki Niemiecki Ebook 113
Pisarze Pisarze Słownik 184
Postacie historyczne Postacie historyczne Słownik 181
Słownik etymologiczny języka polskiego Słownik etymologiczny języka polskiego Słownik 7783
Słownik Frazeologiczny Słownik Frazeologiczny Słownik 6690
Słownik języka polskiego Słownik języka polskiego Słownik 804
Wiedza o społeczeństwie Wiedza o społeczeństwie Przewodnik 200
d
# a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u w y z
polecab/d

dać coś ciepłą rączką

Kategoria: Ciepły

polecab/d

dać coś na przynętę

Kategoria: Przynęta

‘dać coś na zachętę, kusić kogoś czymś’; zwrot, wędk.; Dał agentce na przynętę dwie ważne informacje. – „Gazeta Prawna”.

poleca100%

dać dupy

Kategoria: Dupa

‘zachować się niegodnie, zdradzić ideały, godzić się na daleko idące kompromisy; ‘odbyć stosunek seksualny’; zwrot, wulg.; J. Liberek.

poleca38%

dać dyla

Kategoria: Dyl

‘uciec’; zwrot, stp. dyl ‘półbelka z przepiłowanego pnia, używana na podłogi i parkany’; On obiecuje, że za chwilę to zrobi i daje dyla. – „Angora”.

poleca65%

dać komuś (święty) spokój

Kategoria: Spokój

‘pozostawić kogoś w spokoju, nie niepokoić kogoś, nie przeszkadzać komuś, nie zawracać komuś niczym głowy’; zwrot; Dajcie mi święty spokój z angielską gramatyką. – A. Perepeczko.

poleca63%

dać komuś arbuza

Kategoria: Arbuz

dawn. ‘dać odprawę przy oświadczynach, odrzucić oświadczyny’; zwrot, obycz. stp. Od ukraińsko-podolskiego obyczaju częstowania arbuzem starającego się o rękę panny (prawdopodobnie, jak uważa J. Krzyżanowski, dynią);

poleca57%

dać komuś do wiwatu

Kategoria: Wiwat

‘dokuczyć komuś, dać się komuś we znaki’; zwrot, gw. lwowska.

poleca80%

dać komuś fangę w nos

Kategoria: Nos

‘zbić kogoś, uderzyć’; zwrot; fanga ‘cios, uderzenie’; Euzebiusz, jeden kolega, który jest bardzo silny, chciał dać Ananiaszowi fangę w nos, ale Ananiasz nosi okulary i nie zawsze można go bić . – Sempé i Gościnny.

polecab/d

dać komuś kosza

Kategoria: Kosz

‘nie przyjąć oświadczyn’; zwrot; wiąże się prawdopodobnie z przyniesioną z Niemiec karą – kosz z przestępcą wieszano nad wodą lub nad błotem, a on, jeśli chciał się wydostać, musiał przeciąć sznur i wówczas wpadał do bajora, albo do wody’; Kiedy jeszcze była żoną Billy’ego Boba Thorntona, dała kosza pewnemu mężczyźnie. – „Angora”.

poleca50%

dać komuś pięścią w nos

Kategoria: Nos

‘zbić kogoś, uderzyć’; zwrot, sport.; Zrobił się mały rozgardiasz, zwłaszcza wtedy kiedy Euzebiusz, przechodząc koło Alcesta, dał mu pięścią w nos. – Sempé i Gościnny.

poleca64%

dać komuś prztyczka w nos

Kategoria: Nos

‘dać komuś nauczkę, okazać komuś lekceważenie, swoją wyższość, upokorzyć, ośmieszyć kogoś’; zwrot, rzecz. prztyczek pochodzi od stp. dźwiękonaśladowczego czas. pstrzykać ‘strzelać palcami’; Udało się im w czwartkowym głosowaniu dać nam prztyczka w nos kosztem budżetu państwa.

poleca54%

dać komuś słowo

Kategoria: Słowo

‘przyrzec coś komuś, obiecać’; zwrot; Dałem im słowo, że jeśli wrócę do Polski, to tylko do Legii. – „Fakt”.

poleca43%

dać komuś szansę

Kategoria: Szansa

‘umożliwić komuś działanie, dać widoki na powodzenie, sukces w jakiejś dziedzinie’; zwrot; Na sopockim festiwalu dali wszystkim do zrozumienia, że chcą dać sobie jeszcze jedną szansę. – „Fakt”.

poleca25%

dać komuś w łapę/smarować łapę

Kategoria: Łapa

‘dać komuś łapówkę, przekupić kogoś’; zwrot; Na jakich podstawach oparte jest to państwo; korupcje, afery, przekręty, za załatwienie czegokolwiek trzeba dawać w łapę – jak to jeszcze długo potrwa? – Internet.

poleca50%

dać plamę

Kategoria: Plama

‘skompromitować się, zaszkodzić swojej opinii’; zwrot; Sąd dał plamę.

poleca84%

dać się prowadzić/iść jak stado baranów

Kategoria: Baran

‘iść bezmyślnie, bez oporu, biernie’; zwrot, przyr.

poleca60%

dać sobie z czymś spokój

Kategoria: Spokój

‘zaprzestać, nie ruszać czegoś, pozostawić w spokoju’; zwrot; Te następne skrytki (…) – zbędna mordęga. Lepiej byśmy zrobili, dając sobie spokój. – za AG2; Prokurator powiedział, żeby sobie dał spokój, bo z tego mogą tylko jaja wyjść. – „Angora”.

poleca58%

dać wyraz (swemu) oburzeniu

Kategoria: Oburzenie

‘okazać, uzewnętrznić (swoje) oburzenie’; kalka z niem., zwrot charakterystyczny dla jęz. oficjalnego; A. Markowski.

poleca80%

dać/dawać komuś (wiele/dużo) do myślenia

Kategoria: Myślenie

‘zastanowić, zastanawiać kogoś; obudzić, budzić w kimś podejrzenia, domysły’; zwrot; A już jego imię – Lexicon Rocket – powinno dać mu sporo do myślenia.

poleca74%

dać/dawać komuś popalić

Kategoria: Popalić

‘zmuszać kogoś do dużego wysiłku, mocno komuś dokuczać, dopiec komuś, gnębić kogoś’; zwrot.

poleca66%

dać/dawać komuś szkołę

Kategoria: Szkoła

‘zmuszać kogoś do ciężkiej pracy, do dużego wysiłku; obchodzić się z kimś bez ceregieli; dowodzić czyjejś małej wartości pod jakimś względem’; zwrot, nauka; Dał mi taką szkołę, że na pewno zapamiętam to na długo. – Internet.

poleca62%

dać/dawać nogę

Kategoria: Noga

‘uciec, uciekać’; zwrot; [Policjant] tak długo deptał po piętach bandycie/aż ten uwierzył. Że jest Bandytą/i dał nogę. – J. Baran; To były ich pierwsze wagary. Adrenalinka rosła, kiedy dawali nogę z budy. – „Victor G”; Czterdziestolatkowie, gdy ich szlag trafił na krajowe instytuty (…), dawali nogę zagranicę, gdzie robili świetne kariery. – „Polityka”.

poleca80%

dać/dawać upust czemuś

Kategoria: Upust

‘pozwolić/pozwalać ujść swoim nagromadzonym emocjom, uczuciom; wyładować się w czymś’; zwrot; Tworząc tę gazetkę, dawaliśmy upust swoim namiętnościom (…). – „Angora”.

poleca70%

dać/dawać wiarę komuś/czemuś

Kategoria: Wiara

‘uwierzyć komuś, czemuś; kogoś za wiarygodnego, uznać coś za prawdziwe’; zwrot; Ludzie pytani (…) o smoki, przebąkiwali, że takie zwierzęta w ogóle nie istnieją, ale syn kobiety nie dawał wiary tego rodzaju herezjom .

poleca43%

dać/dawać/rozdawać coś komuś ciepłą ręką/rączką

Kategoria: Rączka

‘dać, dawać coś komuś za życia, za swego istnienia’; zwrot; Nowa władza zawsze rozdaje ciepłą rączką pieniądze. – Internet.

poleca71%

dać/ofiarować konia z rzędem temu, kto…

Kategoria: Koń

‘sowicie zapłacić, wysoko kogoś nagrodzić za coś, co było bardzo trudne, wręcz niemożliwe do wykonania’; zwrot, obycz. szlacheckie – ‘ślad dawnych wielkopańskich zakładów’ stp. rząd ‘porządny sprzężaj koński; ozdobna uprząż wierzchowca’.

poleca34%
poleca79%

dać/zostawić komuś wolną rękę

Kategoria: Ręka

‘pozwolić komuś samodzielnie o czymś decydować, działać’; zwrot; (…) Wszystkie/które dają nam/wolną rękę/przy wyborze decyzji. – E. Lipska.

polecab/d

Dal

‘opuścić kogoś, odejść, zniknąć bez słowa’; zwrot; Ale gdy kwadrans minął,/myślę: „Niech idzie w dal (jaką?) na przykład siną… – A.M.Swinarski.

Sprawdź także
polecab/d

Daleko

‘coś ważnego w życiu osiągnąć, odnieść sukces’; zwrot; (…) czternastoletnia dziewczyna, to – istny fenomen; drukowała już swoje utwory w piśmie humorystycznym, a redaktor tego pisma mówił, że zajdzie ona daleko. – J. Szaniawski.

Sprawdź także
poleca20%

Dama

‘ukochana’; wyr. rzecz.; w średniowieczu ‘kobieta otaczana szczególnym uwielbieniem, kultem przez rycerza’.

poleca42%

dama czyjegoś serca

Kategoria: Serce

poleca53%

dama czyjegoś serca

Kategoria: Dama

‘ukochana’; wyr. rzecz.; w średniowieczu ‘kobieta otaczana szczególnym uwielbieniem, kultem przez rycerza’.

poleca88%

Damokles

‘nieustanne niebezpieczeństwo zagrażające komuś’; wyr.rzecz., hist. Damokles był faworytem na dworze tyrana Syrakuz. Kiedy nieustannie wychwalał szczęśliwe życie władcy, ten zaprosił go na ucztę i posadził przy stole pod zawieszonym u sufitu na końskim włosie obnażonym mieczem; Ten sprawdzian wisiał nad naszą klasą jak miecz Damoklesa. – „Cogito”.

Sprawdź także
polecab/d

Damski

Sprawdź także
polecab/d

damski bokser

Kategoria: Damski

poleca75%

damski bokser

Kategoria: Bokser

‘mężczyzna, który bije kobiety’; wyr. rzecz., sport. Teraz sądy będą mogły nakazać damskim bokserom opuszczenie mieszkań (…).

polecab/d

Dantejski

Sprawdź także
poleca30%

dantejskie sceny

Kategoria: Dantejski

poleca73%

dantejskie sceny

Kategoria: Scena

‘zdarzenia wstrząsające, przerażające, budzące grozę; zachowanie zbiorowiska ludzi, tłumu ogarniętego rozpaczą, paniką, w warunkach zamieszania, chaosu, w sytuacji bez wyjścia’; wyr. rzecz., liter. Pochodzi od imienia włos. poety Dantego Alighieri (XIII-XIV w.) jako nawiązanie do jego „Boskiej Komedii”, a zwłaszcza do jej pierwszej części – „Piekła” i zawartych w niej obrazów dusz pokutujących w dziewięciu kręgach piekielnych; Dzieją się tam dantejskie sceny. Pijacy załatwiają swoje...

polecab/d

Dar

‘pożywienie, dostatek, powodzenie, szczęśliwość’; wyr. rzecz., bibl. (Rz5, 15: „Jeżeli bowiem przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich śmierć, to o ileż obficiej spłynęła na nich wszystkich łaska i dar Boży, łaskawie udzielony przez jednego Człowieka, Jezusa Chrystusa.”);

Sprawdź także
polecab/d
polecab/d

Darmozjad

‘nie pracować, być na czyimś utrzymaniu, być pasożytem’; zwrot; Mam już dosyć wiecznie rosnącej armii darmozjadów.

Sprawdź także
poleca83%

darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda

Kategoria: Koń

‘nie należy oceniać tego, co otrzymujemy od kogoś w prezencie’; fraza; podczas kupowania konia zaglądano mu w zęby, aby sprawdzić jego wiek i stan fizyczny; przysł. użyte jako zdanie; Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda.

poleca42%

dary boże

Kategoria: Boży

poleca50%

dary boże

Kategoria: Dar

‘pożywienie, dostatek, powodzenie, szczęśliwość’; wyr. rzecz., bibl. (Rz5, 15: „Jeżeli bowiem przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich śmierć, to o ileż obficiej spłynęła na nich wszystkich łaska i dar Boży, łaskawie udzielony przez jednego Człowieka, Jezusa Chrystusa.”);

d
# a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u w y z