profil

Typy wiązań chemicznych a sposób uzyskania korzystnej energetycznie konfiguracji elektronowej

poleca 48% 25 głosów

Wiązanie kowalencyjne (atomowe) polega na uwspólnieniu pary lub par elektronowych. Uwspólniona para lub pary elektronowe znajdują się między rdzeniami atomów. Przyjęto umownie, że wiązanie kowalencyjne tworzy się, gdy różnica elektroujemności atomów pierwiastków (ΔE) tworzących to wiązanie jest niewielka lub równa zero (ΔE < 0,4).

Jeżeli uwspólniono jedną parę elektronową, to wiązanie nazywamy pojedynczym,jeżeli uwspólniono dwie pary elektronowe – podwójnym, trzy – potrójnym, np.:

Wiązanie pojedyńcze Wiązanie potrójne
jedna wspólna para elektronowa,
wiązanie pojedyncze
trzy wspólne pary elektronowe,
wiązanie potrójne

Analizując powyższe dane można stwierdzić, że im bardziej krotne jest wiązanie, tym jest krótsze, a jego energia wzrasta.

Wiązanie kowalencyjne może być spolaryzowane. Polaryzacja wiązania polega na przesunięciu wspólnej pary elektronowej w kierunku atomu o większej elektroujemności. Konsekwencją tego jest rozdzielenie ładunku wewnątrz cząsteczki – atom bardziej elektroujemny zyskuje cząstkowy ładunek ujemny (δ–), a atom mniej elektroujemny cząstkowy ładunek dodatni (δ+).

Cząsteczka dipolowa

Cząsteczka HCl jest więc dipolem. Dipol to układ dwóch ładunków elektrycznych δo jednakowej wartości, lecz przeciwnych znakach, położonych w niewielkiej odległości l od siebie.

Polaryzację wiązania można określić, podając moment dipolowy wiązania. Zgodnie z umową jest to wektor o zwrocie od bieguna ujemnego do bieguna dodatniego dipola. Jeżeli w cząsteczce występuje kilka wiązań spolaryzowanych, to można (w pewnym uproszczeniu) przyjąć, że moment dipolowy cząsteczki jest sumą wektorową momentów dipolowych poszczególnych wiązań. W zależności od rzeczywistego kształtu cząsteczki jej moment dipolowy może być równy zero (budowa liniowa, istnieją elementy symetrii, symetryczny rozkład ładunków) albo różny od zera (niesymetryczny rozkład ładunków, zazwyczaj budowa nieliniowa).

Cząsteczka wody Cząsteczka CO2
Cząsteczka wody ma budowę kątową
(niesymetryczny rozkład ładunków – cząsteczka jest dipolem)
Cząsteczka CO2 ma budowę liniową
(symetryczny rozkład ładunków – cząsteczka nie jest dipolem)

Umownie przyjęto, że wiązanie kowalencyjne spolaryzowane tworzy się pomiędzy atomami pierwiastków, dla których różnica elektroujemności ΔE przyjmuje wartości0,4 ΔE < 1,7.

poleca 51% 331 głosów

Wiązanie koordynacyjne

Jest szczególnym przypadkiem wiązania kowalencyjnego. Wiązanie to nazywane jest wiązaniem donorowo - akceptorowym, gdyż tworząca je para elektronowa pochodzi od jednego z atomów zwanego donorem, a atom ją przyjmujący zwany jest akceptorem. Wiązanie to ilustruje się strzałką skierowaną od donora do akceptora. Kation wodoru potrzebuje 2 elektronów do spełnienia reguły dubletu, atom azotu w cząsteczce amoniaku posiada już 8 elektronów, czyli spełniona jest dla niego reguła...

poleca 61% 135 głosów

Wiązanie jonowe

Istotą wiązania jonowego jest elektrostatyczne oddziaływanie między przeciwnie naładowanymi jonami, powstającymi wskutek przeniesienia elektronu (elektronów) z atomu pierwiastka mniej elektroujemnego do atomu pierwiastka bardziej elektroujemnego. Przyjmuje się umownie, że wiązanie jonowe powstaje między pierwiastkami znacznie różniącymi się elektroujemnością (ΔE >= 1,7). Rozważmy chlorek magnezu: W celu uzyskania konfiguracji elektronowej gazu szlachetnego atom magnezu...

poleca 47% 49 głosów

Wiązanie metaliczne

Występuje w kryształach metali, stopach metali i związkach międzymetalicznych. Polega na elektrostatycznym oddziaływaniu rdzeni atomów metali ze swobodnie poruszającymi się elektronami (gaz elektronowy). Swobodne elektrony odpowiedzialne są za wysokie przewodnictwo elektryczne i cieplne metali, ich połysk, kowalność i ciągliwość.

poleca 24% 13 głosów

Wiązanie wodorowe

Należy do oddziaływań międzycząsteczkowych lub wewnątrzcząsteczkowych. Wiązanie takie wytwarza się pomiędzy cząsteczkami związków zbudowanych z atomu wodoru (zgromadzony cząstkowy ładunek dodatni) połączonego z innym silnie elektroujemnym pierwiastkiem posiadającym niewiążące pary elektronowe (zgromadzony cząstkowy ładunek ujemny). Atomy biorące udział w tworzeniu wiązania wodorowego mogą należeć do tej samej cząsteczki lub do różnych cząsteczek, np.:

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 2 minuty

Spis treści
Typy wiązań chemicznych a sposób uzyskania korzystnej energetycznie konfiguracji elektronowej