profil

Oddziaływania między drobinami substancji w różnych stanach skupienia

poleca 49% 104 głosów

Właściwości fizyczne każdej substancji zależą od jej budowy wewnętrznej. Siły oddziaływań między drobinami substancji są największe, gdy jest ona w stanie stałym, mniejsze gdy jest w stanie ciekłym i najmniejsze, gdy jest w stanie gazowym. Z tego powodu drobiny w stanie stałym mają najmniej swobody, mogą drgać tylko wokół ustalonych położeń równowagi i trudno jest zmienić kształt ciał stałych. Na skutek dużych oddziaływań drobiny ciał stałych są tak blisko siebie, że już bliżej być nie mogą i dlatego ciała stałe są nieściśliwe. Taka sama jest przyczyna, dla której nieściśliwe są ciecze. Jednak drobiny cieczy mogą zmieniać swoje sąsiedztwo, przemieszczając się w inne miejsca. Dlatego właśnie ciecze nie mają ustalonego kształtu i przyjmują kształt naczynia, w którym się znajdują. W gazach oddziaływania są tak małe, że ich drobiny mają najwięcej swobody i wypełniają całą dostępną przestrzeń. Drobiny gazów poruszają się chaotycznie i z dużymi prędkościami zderzają się ze sobą i ze ścianami naczynia. Ponieważ odległości między drobinami gazu są duże, to poprzez ściskanie gazu można je zmniejszyć. Jest to przyczyna ściśliwości gazów.

Odległości między drobinami decydują o gęstości substancji, dlatego największą gęstość ma dana substancja w stanie stałym, mniejszą w stanie ciekłym i najmniejszą w stanie gazowym. Wyjątkiem jest woda, która ma większą gęstość w stanie ciekłym niż w stanie stałym.

Gęstość to masa jednostki objętości danej substancji. Oznaczamy ją literą d i definiujemy jako stosunek masy ciała do jego objętości:

Wzór na gęstość

Każda substancja ma inną gęstość.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści