profil

Kwasy nukleinowe

poleca 32% 16 głosów

Azotowe zasady organiczne to aromatyczne związki heterocykliczne zawierające atom lub atomy azotu w pierścieniu. Związki te są pochodnymi puryny i pirymidyny.

Puryna i pirymidyna

Charakter aromatyczny tych związków można wyjaśnić w oparciu o regułę Hückla, pamiętając, że np. puryna posiada 10 zdelokalizowanych elektronów π (4·2 + 2) (uwzględniając fakt delokalizacji wolnej pary elektronowej atomu azotu związanego z atomem wodoru).

Wyróżniamy:

a) zasady purynowe – np. adenina, guanina

Adenina i guanina

b) zasady pirymidynowe – np. cytozyna, tymina, uracyl

tymina, uracyl, cytozyna

Zasadowy charakter tych związków wynika z obecności wolnych par elektronowych na atomach azotu. Cechą charakterystyczną zasad azotowych jest zdolność do tworzenia wiązań wodorowych.

poleca 58% 7 głosów
poleca 67% 21 głosów

Pary komplementarnych zasad

RNA jest zwykle jednoniciowy. DNA występuje w postaci dwóch splecionych wzajemnie antyrównoległych nici. Nici łączą się ze sobą wiązaniami wodorowymi wytworzonymi między parami komplementarnych zasad: tymina-adenina (dwa wiązania wodorowe) oraz cytozyna-guanina (trzy wiązania wodorowe). Liczba zasad adeninowych jest równa liczbie zasad tyminowych, a liczba zasad guaninowych równa jest liczbie zasad cytozynowych w cząsteczce DNA. Zjawisko zwane komplementarnością zasad m.in....

poleca 37% 30 głosów

Zastosowanie, znaczenie, funkcje

DNA i RNA występują we wszystkich organizmach żywych, nawet wirusy zawierają różne formy tych kwasów. DNA jest nośnikiem informacji genetycznej, RNA w zależności od typu pełni w komórce różne funkcje, np.: Powstające w czasie transkrypcji cząsteczki mRNA (messenger, informacyjny) przenoszą z jądra komórkowego do cytoplazmy informacje o kolejności aminokwasów w białku, zapisaną w sekwencji nukleotydów w DNA (w komórkach eukariotycznych). tRNA (transportujący) dostarcza odpowiednie...

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta