profil

Rozmnażanie i rozwój

poleca 38% 53 głosów

Istnieją dwa sposoby rozmnażania: bezpłciowy i płciowy. U zwierząt zdecydowanie przeważa rozmnażanie płciowe. Rozmnażanie płciowe jest źródłem zróżnicowania genetycznego, co wynika z rekombinacji materiału genetycznego w czasie mejozy oraz losowego łączenia się gamet podczas zapłodnienia. Podczas rozmnażania płciowego następuje połączenie się komórek rozrodczych (gamet) o haploidalnej liczbie chromosomów w diploidalną zygotę, która jest pierwszą komórką organizmu potomnego. Wytworzenie zygoty zapoczątkowuje ontogenezę, czyli rozwój osobniczy. Składają się na nią wszystkie procesy wzrostu i rozwoju zachodzące w organizmie od momentu jego powstania aż do śmierci. Ontogeneza obejmuje embriogenezę (rozwój zarodkowy) oraz postembriogenezę (rozwój pozazarodkowy). Cechuje ją fazowość.

poleca 30% 30 głosów

Ontogeneza – rozwój osobniczy

Ontogeneza Fazy ontogenezy Charakterystyka przemian Embriogeneza zapłodnienie połączenie jaja z plemnikiem bruzdkowanie intensywne podziały komórek, wytworzenie blastuli gastrulacja powstawanie gastruli, wytworzenie listków zarodkowych, intensywne różnicowanie się komórek organogeneza kształtowanie się tkanek i narządów wyklucie się z jaja lub poród zakończenie embriogenezy Postembriogeneza...

poleca 40% 63 głosów

Rozmnażanie i rozwój człowieka

W rozwoju osobniczym człowieka można wyróżnić te same główne etapy, co w ontogenezie zwierząt. W głównych etapach ontogeneza człowieka nie odbiega od rozwoju innych ssaków łożyskowych. Charakteryzuje ją jednak długi okres dzieciństwa, który wraz z okresem embrionalnym stanowi około 1/5 życia osobniczego człowieka. Ponadto przemianom biologicznym zachodzącym w rozwoju ontogenetycznym człowieka towarzyszą przemiany psychiczne.

Podoba się? Tak Nie