profil

Śmiech

poleca b/d

poleca 62% 13 głosów
poleca 80% 69 głosów

homerycki/homeryczny śmiech

‘niepohamowany, głośny, szczery, serdeczny śmiech’; wyr. rzecz., liter. Homer wspomina o „nieugaszonym śmiechu” bogów („Iliada”) i zalotników Penelopy („Odyseja”).

poleca 63% 8 głosów

komuś nie jest do śmiechu

‘komuś jest smutno, trudno mu się w danej sytuacji śmiać’; zwrot; Miało być wesoło, a Sylwii wcale nie było do śmiechu. – „Victor J”.

poleca 43% 19 głosów

pęknąć/pękać ze śmiechu

‘śmiać się intensywnie, gwałtownie, bardzo głośno i długo’; zwrot; Spojrzałam na chodnik, a po drugiej stronie ulicy stała grupka chłopców z naszej szkoły. Pękali ze śmiechu. – „13”; (…) w myślach pęka ze śmiechu, że ktoś daje się nabierać na to, co on wymyśla na poczekaniu. – „Victor J”.

poleca 78% 36 głosów

pokładać się ze śmiechu

‘śmiać się intensywnie, niepohamowanie’; zwrot; Gdy ojciec lub stryj mówili nowe dowcipy, a matka i goście pokładali się ze śmiechu, patrzył na śmiejących się, jakby odczuwał litość nad stanem ich umysłu. – J. Szaniawski.

poleca 77% 17 głosów

salwy śmiechu

‘jednoczesny śmiech wielu osób, wiele śmiechów naraz’; wyr. rzecz., wojs.; Rozległy się salwy śmiechu i rzęsiste brawa. – „Angora”.

poleca 59% 75 głosów

śmiechu warte

‘mało warte, mało ważne, niepoważne’; wyr. określ.; Przeciwdziałanie KFOP-u było śmiechu warte. – W. Łysiak.

poleca 43% 7 głosów

wybuchać śmiechem

‘gwałtownie, nagle zacząć się śmiać’; zwrot; (…) inni bowiem zaczęli go podejrzewać o głuptactwo, ponieważ co jakiś czas wybuchał śmiechem bez żadnej wiadomej przyczyny. – S. Lem.

Podoba się? Tak Nie