profil

Strach

poleca 47% 15 głosów

poleca 18% 17 głosów
poleca 67% 51 głosów

drżeć/trząść się ze strachu

‘bardzo się o coś, czegoś, kogoś bać’; zwrot; Drżysz ze strachu, że to się w końcu wyda? – „Angora”; Mieszkając w kraju (…), trzęsła się ze strachu, iż społeczeństwo ją rozliczy (…). – W. Łysiak.

poleca 53% 188 głosów

najeść się strachu

‘przeżyć silny strach’; zwrot.

poleca 67% 116 głosów

na kogoś padł blady strach

‘ktoś się bardzo przestraszył, nie może opanować wielkiego przerażenia’; zwrot; Na właścicieli kawiarenek internetowych padł blady strach. – „Angora”; Klasówka – blady strach pada na klasę . – „Victor G”.

poleca 53% 59 głosów

napędzić komuś strachu/stracha

‘przerazić, przestraszyć kogoś’; zwrot; Z miłości do papieża napędził wszystkim strachu . – „Fakt”; Pewnie chciałby nam napędzić stracha przed następnym meczem (…).

poleca 63% 1744 głosów

paniczny strach

‘powszechny, nieopanowany, nagły, często nieuzasadniony strach’; wyr. rzecz., mitol. Od imienia grec. bożka Pana, wzbudzającego swym krzykiem w chwilach gniewu wielki lęk wśród ludzi i zwierząt; Wszyscy kolejni trenerzy żyli w panicznym strachu przed porażką i przed właścicielem.

poleca 63% 118 głosów

podszyty strachem

‘skłonny do lęku, tchórzliwy, strachliwy’; wyr. określ.; Ludzie czynią tak zwykle ze strachu, ale w przypadku zbiorowego szaleństwa udają, że działają ze zrozumieniem powagi chwili, potem z poczucia podszytego strachem poddaństwa. – „Gazeta Prawna”.

poleca 41% 158 głosów

strach ma wielkie oczy

‘strach powoduje wyolbrzymienie niebezpieczeństwa’; fraza; Strach ma wielkie oczy – jak się okazało rok po wstąpieniu do Unii. – Radio Zet.

poleca 67% 103 głosów

strachy na Lachy

‘próżne obawy, lęki, nie ma co się bać; próżno kogoś straszyć’; fraza, stp. Lach – określenie używane na Litwie i Rusi na Polaka.

Podoba się? Tak Nie