profil

Tkanka nabłonkowa – nabłonek

poleca 85% 96 głosów

Pokrywa ciągłą warstwą powierzchnię ciała zwierzęcia lub wyściela jego narządy i jamy ciała. Cechami specyficznymi tkanki nabłonkowej jest ścisłe przyleganie komórek do siebie oraz ich spolaryzowanie. Część szczytowa tkanki, skierowana ku powierzchni ciała lub do światła przewodu, różni się od części podstawnej, która graniczy z inną tkanką (najczęściej łączną). Powierzchnia podstawna spoczywa na cienkiej i mocnej warstewce substancji międzykomórkowej, zwanej błoną podstawną.

Między komórkami substancja międzykomórkowa prawie nie występuje, a komórki są ze sobą zespolone za pomocą połączeń międzykomórkowych. Połączenia zwierające i desmosomy łączą komórki ze sobą, półdesmosomy łączą je z błoną podstawną, połączenia zamykające uszczelniają przestrzeń między komórkami, natomiast połączenia komunikacyjne umożliwiają wymianę małych cząsteczek i jonów między sąsiadującymi komórkami.

Komórki nabłonkowe mogą być zaopatrzone w rzęski. U bezkręgowców mogą też produkować różne wydzieliny płynne lub stałe określone mianem oskórka (kutykuli), które często zawierają różne związki organiczne lub nieorganiczne (np. chitynę, węglan wapnia). U kręgowców komórki wielowarstwowego nabłonka powłokowego budujące naskórek przekształcają się w różne struktury, np. włosy, pióra, pazury, kopyta oraz gruczoły skórne.

Klasyfikacja nabłonków opiera się na kształcie komórek i ich ułożeniu w warstwy. Można także dzielić je ze względu na pełnioną funkcję. Stąd wyróżnia się:

klasyfikacja nabłonków

Tkanka nabłonkowa wykazuje duże zróżnicowanie wynikające z różnorodności jej budowy i pełnionych funkcji.

Tkanka nabłonkowa powstaje w początkowym okresie rozwoju zarodkowego z ekto-, endo- i mezodermy. U bezkręgowców występują nabłonki jednowarstwowe, a u kręgowców jedno- i wielowarstwowe. W organizmie wykazuje dużą zdolność do regeneracji. W nabłonkach wielowarstwowych podziały komórek zachodzą głównie w głębiej położonych warstwach tkanek.

Rodzaje nabłonków
Rodzaje nabłonków

Zapamiętaj

W każdej tkance komórki o specyficznej dla tej tkanki budowie współpracują ze sobą, w czym pomocna jest wzajemna łączność, jaką utrzymują.
Cechy nabłonków:
• zwarty układ komórek,
• prawie całkowity brak substancji międzykomórkowej,
• obecność błony podstawnej zespalającej komórki,
• obecność połączeń międzykomórkowych,
• polaryzacja komórek,
• duże zdolności regenaracyjne komórek,
• na ogół brak naczyń krwionośnych(pobierają substancje z leżącej pod nimi lub wpuklającej się do nich tkanki łącznej).

poleca 48% 63 głosów

Nabłonki gruczołowe

– pełnią funkcję wydalniczą (np. nabłonki w przewodach gruczołów wydzielania zewnętrznego, nabłonek jednowarstwowy sześcienny w kanalikach nerkowych); – pełnią funkcję wydzielniczą (nabłonki w gruczołach dokrewnych).

poleca 79% 23 głosów

Nabłonki pokrywające

– chronią powierzchnię ciała (u bezkręgowców nabłonek taki jest jednowarstwowy, często pokryty oskórkiem wysyconym, jak u stawonogów chityną; u kręgowców nabłonek wielowarstwowy płaski tworzy naskórek);| – wyścielają powierzchnię narządów wewnętrznych, przewodów i jam ciała (np. w jamie ustnej i pochwie – wielowarstwowy płaski); – umożliwiają wchłanianie różnych substancji (np. w jelicie cienkim jednowarstwowy walcowaty z mikrokosmkami, w pęcherzykach płucnych i ciałkach nerkowych –...

poleca 58% 56 głosów

Nabłonki zmysłowe

– biorą udział w odbieraniu bodźców ze środowiska zewnętrznego (np. komórki czuciowe i fotoreceptorowe, nabłonek w błonie węchowej nosa, ślimaku ucha wewnętrznego).

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 2 minuty

Spis treści