profil

Charakterystyka mszaków

poleca 69% 96 głosów

Są to niewielkie rośliny lądowe, przystosowane do życia w siedliskach o dużej wilgotności. Występują na całej Ziemi. Nie posiadają korzeni, a tylko nitkowate chwytniki. Pokoleniem dominującym w ich cyklu życiowym jest gametofit (pokolenie haploidalne), natomiast sporofit (pokolenie diploidalne) jest znacznie mniejszy i całkowicie uzależniony od gametofitu. Gametofit na ogół ma postać ulistnionej łodyżki, choć u niektórych mszaków może przybierać postać plechowatą. Listki z reguły są zbudowane z jednej warstwy komórek. W budowie wewnętrznej obserwuje się tylko tkankę miękiszową. Jedynie u grupy mszaków zwanych płonnikami występuje zróżnicowanie tkankowe na warstwę korową, pełniącą funkcję okrywającą, tkankę miękiszową i centralnie położoną wiązkę przewodzącą o prymitywnej budowie.

Przedstawiciele mszaków:
Przedstawiciele mszaków
Przedstawiciele mszakówPrzedstawiciele mszakówPrzedstawiciele mszaków

Gametofit może być jednopienny (żeńskie i męskie organy rozrodcze, czyli gametangia, występują u tego samego osobnika) lub dwupienny (organy żeńskie rozwijają się na jednej roślinie, męskie na innej). W gametangiach męskich, zwanych plemniami, rozwijają się plemniki, natomiast w gametangiach żeńskich– rodniach – powstają komórki jajowe. Plemnik przepływa do rodni w wodzie, np. w kroplach rosy.

Po zapłodnieniu z powstałej zygoty rozwija się sporofit, który ma postać pojedynczej bezlistnej łodyżki, zakończonej na szczycie zarodnią zaopatrzoną w wieczko, niekiedy okrytą czepkiem. Zarodniki powstają w wyniku mejozy, a po dojrzeniu wysypują się na zewnątrz. Na odpowiednim podłożu zarodnik kiełkuje i rozwija się początkowo w nitkowaty twór zwany splątkiem, z którego następnie wyrasta ulistniona łodyżka gametofitu.

Cykl rozwojowy mszaków na przykładzie skrętka wilgociomierza (wg Podbielkowski i in. 1987, zmienione)
Cykl rozwojowy mszaków na przykładzie skrętka wilgociomierza (wg Podbielkowski i in. 1987, zmienione)

Małe wymagania mszaków sprawiają, że są organizmami pionierskimi. Ich darnie chronią glebę przed erozją i wysychaniem. Torf wykorzystywany jest w ogrodnictwie, a w postaci borowiny do kąpieli i okładów leczniczych.

Wśród mszaków wyróżnia się wątrobowce i mchy.

Zapamiętaj

Mszaki to rośliny lądowe o prymitywnych tkankach. Pokoleniem dominującym jest samożywny gametofit. Sporofit jest cudzożywny, uzależniony od gametofitu. Do zapłodnienia potrzebne jest środowisko wodne.

poleca 67% 63 głosów

Wątrobowce

Wątrobowce posiadają słabo rozwinięty splątek, z którego rozwija się gametofit w formie plechy lub ulistnionej łodyżki, z jednokomórkowymi chwytnikami. Zarodnia nie jest okryta czepkiem. Występują w środowisku o dużej wilgotności. Przedstawicielem jest np. porostnica.

poleca 51% 137 głosów

Mchy

Mchy mają dobrze wykształcony splątek. Gametofit ma postać ulistnionej łodyżki. Występują w lasach, na łąkach, w szczelinach skalnych, na murach lub korze drzew. Pospolitymi gatunkami są: mech płonnik, gajnik, rokitnik, widłoząb, prątnik srebrzysty, skrętek wilgociomierz. W wodzie występuje np. mech zdrojek, natomiast na torfowiskach mech torfowiec, który uczestniczy w powstawaniu torfu. Posiada on gametofit o nieograniczonym wzroście, przy czym jego dolna część stopniowo zamiera. W...

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 2 minuty