profil

Rośliny – autotroficzni zdobywcy lądu

poleca 45% 18 głosów

Rośliny przystosowały się do życia na lądzie, co uwidocznia się w ich budowie oraz funkcjach życiowych, zwłaszcza w ich rozmnażaniu się i rozwoju.

Charakterystycznymi cechami roślin są autotrofizm, budowa tkankowa, zróżnicowanie ciała na organy: korzeń, łodygę i liście, a u niektórych kwiaty (wyjątek stanowią mszaki, które nie tworzą jeszcze typowych tkanek i organów charakterystycznych dla innych roślin), obecność chlorofilu (a oraz b) jako głównego barwnika fotosyntetycznego oraz towarzyszących mu karotenoidów, materiał zapasowy w postaci skrobi oraz celuloza jako podstawowy składnik ścian komórkowych. W cyklu życiowym roślin występuje przemiana pokoleń, przy czym w rozwoju ewolucyjnym roślin obserwuje się stopniową redukcję gametofitu, co jest wyrazem przystosowania do środowiska lądowego. Badania wskazują, że rośliny zielone pochodzą od przodków dzisiejszych ramienic (zielenice). Najstarsze rośliny, zwane ryniofitami, posiadały bezlistne, rozgałęziające się widlasto pędy. Odgałęzienia te zwane telomami w toku ewolucji uległy przekształceniom, dając początek różnym organom roślinnym: łodydze, liściom, kwiatom.

Systematyka roślin nie jest ostatecznie ustalona. Dotyczy to zarówno rangi systematycznej, nadawanej poszczególnym grupom roślin, jak i przynależności różnych grup organizmów autotroficznych do królestwa Plantae (np. w niektórych systematykach wśród roślin znalazły się krasnorosty i zielenice). Przydatny, choć sztuczny jest podział roślin na trzy grupy: mszaki, paprotniki i rośliny nasienne. Grupy te są wyodrębniane ze względu na podobną budowę i sposób rozmnażania.

Zapamiętaj

Tkanka to zespół komórek o wspólnym pochodzeniu, wyspecjalizowanych do pełnienia określonej funkcji w organizmie.
Jeden z głównych kierunków ewolucji polegał na specjalizacji komórek w obrębie kolonii. Początkowo luźne połączenie komórek w obrębie kolonii przerodziło się w silniejszy związek. Doprowadziło to w konsekwencji do zróżnicowania budowy i funkcji komórek, które stały się składnikami różnych tkanek wielokomórkowego organizmu.

poleca 36% 231 głosów

Tkanki roślinne

U roślin wyróżnia się tkanki twórcze i stałe. Tkanki twórcze odpowiadają za wzrost rośliny, dając początek tkankom stałym. Te z kolei zbudowane są ze zróżnicowanych komórek i pełnią określone funkcje w organizmie. Najwyższy poziom rozwoju osiągnęły tkanki roślin nasiennych, stąd poniższa charakterystyka dotyczy tkanek u tej grupy roślin.

poleca 69% 96 głosów

Charakterystyka mszaków

Są to niewielkie rośliny lądowe, przystosowane do życia w siedliskach o dużej wilgotności. Występują na całej Ziemi. Nie posiadają korzeni, a tylko nitkowate chwytniki . Pokoleniem dominującym w ich cyklu życiowym jest gametofit (pokolenie haploidalne), natomiast sporofit (pokolenie diploidalne) jest znacznie mniejszy i całkowicie uzależniony od gametofitu. Gametofit na ogół ma postać ulistnionej łodyżki, choć u niektórych mszaków może przybierać postać plechowatą. Listki z reguły są...

poleca 61% 169 głosów

Charakterystyka paprotników

Paprotniki są sztuczną jednostką systematyczną, ponieważ grupuje ona rośliny należące do odrębnych linii rozwojowych. Stanowią grupę morfologiczno-ekologiczną. Do paprotników zalicza się następujące typy: widłakowe, skrzypowe, paprociowe. Pochodzą one od roślin wywodzących się od ryniofitów . Rośliny te występują w środowiskach wilgotnych. Potrzebują wody do zapłodnienia. Mają łodygę, korzenie o charakterze przybyszowych oraz różnie wykształcone liście. W budowie wewnętrznej występują...

poleca 46% 88 głosów

Rośliny nasienne

U roślin nasiennych nastąpiła dalsza redukcja gametofitu, nierzadko do kilku komórek, i jego całkowite uzależnienie od sporofitu. Natomiast sporofit stał się pokoleniem dominującym. Rośliny te uniezależniły się w pełni od środowiska wodnego w wyniku specjalizacji i zróżnicowania tkanek budujących ich organy, które osiągnęły bardzo dużą sprawność funkcjonalną i uległy różnym modyfikacjom w wyniku przystosowania roślin nasiennych do różnych środowisk. Ważnym osiągnięciem ewolucyjnym było...

Podoba się? Tak Nie