profil

Krzem i jego związki

poleca 77% 281 głosów

KrzemKrzem jest pierwiastkiem występującym w postaci wielu różnych związków chemicznych, a najpopularniejszym z nich jest tlenek krzemu(IV), będący głównym składnikiem piasku. Kwarc jest najczęściej spotykaną odmianą krystaliczną SiO2, ale występują też inne: kryształ górski (bezbarwny), opal (biały lub wielobarwny), agat (różne barwy), ametyst (fioletowy).

Konfiguracja elektronowa atomu krzemu: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p2.

Stopnie utlenienia krzemu w związkach: II, IV.

Krzem jest mało aktywny chemicznie. W temperaturze pokojowej reaguje z fluorem, w podwyższonej temperaturze – z tlenem.

Reakcje krzemu z tlenem i fluorem

Powstający w reakcji z fluorem fluorek krzemu(IV) jest gazem, natomiast otrzymywany w reakcji z tlenem tlenek krzemu(IV) to ciało stałe. Tlenek krzemu(IV) ma właściwości kwasowe. Nie reaguje z wodą, ale reaguje z zasadami.

Reakcje tlenku krzemu z zasadami

Krzemiany można także otrzymać w wyniku stapiania tlenku krzemu(IV) z węglanami litowców, np.:

Stapianie tlenku krzemu(IV) z węglanami litowców

lub w wyniku roztwarzania tlenku krzemu(IV) w mocnych zasadach:

Jedynym kwasem, z którym reaguje tlenek krzemu(IV), jest kwas fluorowodorowy:

Reakcja tlenku krzemu(IV) z kwasem fluorowodorowym

Krzem tworzy także nietrwałe kwasy krzemowe: kwas metakrzemowy H2SiO3 (zalecana nazwa: kwas trioksokrzemowy) oraz ortokrzemowy H4SiO4 (zalecana nazwa:kwas tetraoksokrzemowy). Kwas metakrzemowy, który jest białą, trudno rozpuszczalną substancją, powstaje w czasie reakcji metakrzemianów z mocnym kwasem, np. HCl lub w wyniku reakcji metakrzemianów w tlenkiem węgla(IV).

Powstawanie kwasów krzemowych

Ogrody wodneWodne roztwory metakrzemianów sodu lub potasu nazywane są szkłem wodnym. Dodanie szkła wodnego do wody zawierającej kryształy innej soli, zwłaszcza zawierającej jony metali, takich jak kobalt, nikiel, żelazo, mangan, wapń czy miedź powoduje powstanie tzw. ogrodów wodnych, czyli barwnych osadów metakrzemianów metali, np.:

Powstawanie szkła wodnego

Krzem tworzy także związki z wodorem, tzw. silany, np. SiH4. Są to związki podobne do węglowodorów, ale cechują się odmiennymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi.

Inną grupą związków, w skład których wchodzi krzem, są silikony. Silikony to polimery złożone z łańcuchów węglowych i krzemowo-tlenowych. Mają zastosowanie praktyczne, np. jako powłoki ochronne lub wypełnienia implantów stosowanych w chirurgii plastycznej.

poleca 59% 48 głosów

Zastosowanie wybranych związków krzemu

Związki krzemu, zwłaszcza SiO2, są stosowane do produkcji różnych rodzajów szkła. Szkło jest bezbarwnym bezpostaciowym ciałem stałym, powstaje w wyniku stapiania tlenku krzemu(IV) z innymi substancjami. rodzaj szkła skład zastosowanie sodowo-wapniowe SiO 2 , Na 2 O, CaO zwykłe szkło, o stosunkowo niskiej temperaturze topnienia, używane do wyrobu przedmiotów codziennego użytku, np. szklanek potasowo-wapniowe SiO 2 , K 2 O, CaO...

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty: