profil

Zróżnicowanie form życiowych protistów

poleca 66% 52 głosów

Przodkami protistów i wszystkich eukariontów były różne komórki eukariotyczne, które powstały w wyniku stopniowych przekształceń komórek prokariotycznych. Przekształcenia te polegały kolejno na powstaniu systemu wewnątrzkomórkowych błon, wyodrębnieniu się z cytoplazmy jądra, powstaniu mitochondriów, a w niektórych komórkach także chloroplastów, dzięki endosymbiozie przez komórki eukariotyczne tlenowych oraz fotosyntetyzujących prokariontów.
Żyjące obecnie protisty mają bardzo zróżnicowaną organizację ciała.

Różnorodność form morfologicznych protisów

Różnorodność form morfologicznych protisów

Różnorodność form morfologicznych protisów
Różnorodność form morfologicznych protisów

U jednokomórkowych występuje forma ameboidalna (pełzaka), kokoidalna (nieruchliwej komórki) lub wiciowcowa (z jedną lub dwiema wiciami, względnie z dużą liczbą krótkich rzęsek). Spotykane są także formy komórczakowe i kolonijne o różnych kształtach: płaskich, nitkowatych, kulistych. Komórki w kolonii połączone są śluzem lub ścianami komórkowymi, a niekiedy dodatkowo plazmodesmami. Protisty wielokomórkowe mają ciało zbudowane z plechy. Komórki w plesze utrzymują łączność między sobą za pomocą plazmodesm, ale stopień ich zróżnicowania nie jest duży – od jego braku do wytworzenia prymitywnych tkanek. Wyróżnia się kilka rodzajów plechy. Plechy komórczakowe zbudowane są z jednej lub wielu wielojądrzastych komórek. Nitkowate mają postać rozgałęzionej lub nierozgałęzionej nici, złączonej poprzecznymi ścianami oraz plazmodesmami. Plektenchymatyczne są płatowate. Powstają one z wielu plech nitkowatych, które zostały zlepione za pomocą śluzowaciejących ścian komórkowych. Plechy tkankowe zbudowane są z co najmniej kilku warstw komórek. Mogą być płatowate lub bryłowate. Bryłowate często zróżnicowane są na część łodygokształtną, liściokształtną oraz chwytnikową. W budowie wewnętrznej plech tkankowych pojawia się zróżnicowanie funkcjonalne poszczególnych grup komórek stanowiących zaczątki tkanek.

Wiele protistów posiada komórki otoczone ścianą komórkową zbudowaną z celulozy, dodatkowo wysyconej innymi substancjami, przede wszystkim krzemionką i węglanem wapnia. Substancje te mogą też tworzyć pancerzyki lub różnie ukształtowane wewnętrzne elementy wzmacniające. Z kolei u niektórych protistów pozbawionych ściany komórkowej pogrubieniu ulega błona komórkowa. Może być dodatkowo wzmocniona przez powstałe z błony pofałdowania i pęcherzyki zlokalizowane pod jej powierzchnią (tzw. pellikula).

Niektóre protisty jednokomórkowe posiadają wrażliwą na światło plamkę oczną oraz wodniczki: pokarmowe i tętniące.

Zapamiętaj

Chloroplasty roślin powstały na drodze endosymbiozy sinic przez pierwotne komórki(endosymbioza pierwotna). Chloroplasty protistów, oprócz chloroplastów zielenic i krasnorostów powstały w wyniku wtórnej endosymbiozy komórek jednokomórkowych zielenic i krasnorostów przez komórki protistów. Świadczą o tym dodatkowe błony otaczające te chloroplasty.
Rozmieszczenie glonów na szelfie kontynentalnym uwarunkowane jest odmiennymi warunkami świetlnymi panującymi na różnych głębokościach. Zielenice asymilują w świetle pełnym, stąd spotykane są w górnych partiach wody. Krasnorosty wykorzystują niebieskozieloną część promieniowania, która dociera najgłębiej. Asymilację światła o krótszych długościach umożliwiają brunatnicom i krasnorostom dodatkowe barwniki asymilacyjne, jakie posiadają oprócz chlorofilu.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 2 minuty