profil

Sondaż

poleca 15% 7 głosów

rzecz. m

  1. badanie reprezentatywnej grupy ludzi przeprowadzone w celu określenia nastrojów opinii społecznej w jakiejś konkretnej sprawie.
  2. badanie czegoś za pomocą sondy (sondowanie).

 

(w zn. 1.) Sondaże (M. lm, ident. w B. lm) opinii publicznej, przeprowadzone tuż przed wyborami samorządowymi, wskazały wyniki bardzo zbliżone do rzeczywistych. W sondażu (Ms. lp, ident. w D. lp) opublikowanym przez jeden z ośrodków, zajmujących się badaniami uwzględniono wiele szczegółów dotyczących uczestników wypełniających ankietę, takich jak: wiek, płeć, wykształcenie, zajmowane stanowisko.

(w zn. 2.) Dla poznania dna morskiego bardzo ważne jest przeprowadzanie sondaży (a. sondażów) (D. lm) dna za pomocą specjalnych sond, wyposażonych m.in. w kamery i rozmaite czujniki.

 

KOMENTARZ
Słowo sondaż pojawia się bardzo często w mediach przy okazji wyborów. Wtedy też badania sondażowe pozwalają z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć faktyczny wynik.

Pochodzenie:

sondażowy – związany z badaniem opinii publicznej, kontrolny, sprawdzający (np. badanie sondażowe),
sondować – sprawdzić opinię, dowiedzieć się.

Obecna postać

Na określenie sondażu używa się również skróconej nazwy sonda, która oznacza wyjście dziennikarza na ulicę z mikrofonem radiowym lub kamerą i zapytanie kilku przypadkowych osób o ich opinię w jakiejś sprawie (tzw. sonda uliczna). Tego typu sondy nie mogą być uważane za rzetelne badanie sondażowe.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Sondaż