profil

Media

poleca 61% 33 głosów

lm (lp nieodm. medium)

  1. środki masowego przekazu, tzn. radio, telewizja, prasa, Internet itp. służące przekazywaniu informacji, rozrywce.
  2. woda, energia elektryczna, gaz podłączone do budynku.
  3. w lp osoba, która ma rzekomą zdolność kontaktowania się ze światem zmarłych i przekazywania stamtąd informacji żywym; także osoba podatna na hipnozę i rozmaite działania parapsychologiczne.

 

(w zn. 1.). W czasie spotkania przewodniczący stowarzyszenia dziennikarzy podkreślił, że tylko dzięki wolnym mediom (C. lp) społeczeństwo może być rzetelnie informowane o tym, co naprawdę dzieje się w kraju i dlatego nie można dopuścić, aby politycy wywierali wpływ na media (B. lp).

(w zn. 2.) Pan Kowalski zamierza wybudować dom. Właśnie dowiedział się, że z działki, którą zamierza kupić, ma bliski dostęp do wszystkich, niezbędnych mediów (D. lm) i że z łatwością uzyska zezwolenie na doprowadzenie prądu, wody oraz gazu.

(w zn. 3.) Bożena z zapartym tchem oglądała film fabularny, w którym osoba, będąca znakomitym medium przemawiała różnymi głosami przynosząc informacje o zmarłych. Na końcu filmu detektyw demaskował oszustwo udowadniając medium, że głosy płynęły z ukrytego magnetofonu.

 

KOMENTARZ
Jeszcze do niedawna wydawnictwa poprawnościowe podawały, że słowo media w zn. 1. występuje wyłącznie w lm. Od pewnego czasu zaczęło pojawiać się w lp (w której jest nieodmienne, zob. cytat).
Pokrewny przym. to medialny – dobrze prezentujący się w mediach i to nie tylko w sensie wyglądu; mamy tu na myśli osobę zachowująca się i wypowiadającą w sposób skupiający uwagę mediów. Wypowiedzi takiej osoby są chętnie podawane do publicznej wiadomości, a jeżeli prowadzi ona jakiś stały program, ma on wysoką oglądalność. Osobowością medialną można zostać z różnych powodów i to zarówno będąc np. przedstawicielem wysokich czynników kościelnych, jaki kontrowersyjnym prezenterem telewizyjnym.

Pierwotna postać

Nazwa własna pierwszej (i jak się zdaje – dotychczas również jedynej) sieci – Internet– przekształciła się w nazwę pospolitą. Przeciętny użytkownik tego medium nie zdaje sobie bowiem sprawy, że korzysta z konkretnej sieci, która została nazwana Internetem. Traktuje tę nazwę jako ogólną nazwę nowego medium – tak jak prasę, radio czy telewizję...
(www.rjp.pl)

Obecna postać

W języku łacińskim medius znaczy środkowy, dlatego wszystkie cytowane wyżej słowa miały w sobie element znaczeniowy być w środku albo być pomiędzy jakimiś miejscami, punktami, np. media w zn. 1. pośredniczą między nadawcą jakiejś informacji, a jej odbiorcą – widzem, słuchaczem czytelnikiem.
Z tego samego kręgu znaczeniowego wywodzą się takie słowa, jak mediacja– pomaganie dwóm nie zgadzającym się stronom w osiągnięciu kompromisu. W tym wypadku miediator to ktoś, kto mediuje, czyli pośredniczy między stronami.
Warto wspomnieć też o mediewistyce jako dziale historii, zajmującym się średniowieczem (łac. medium aevum – średni wiek).

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Media