profil

Gospodarka

poleca 34% 24 głosów

rzecz. ż

  1. (ekon.) całość zagadnień związanych z produkcją, handlem przemysłem itp., pojmowana w skali państwa lub szerzej (np. światowa gospodarka).
  2. (ekon.) organizacja produkcji w jakimś sektorze (np. gospodarka żywnościowa, gospodarka surowcami naturalnymi itp.).
  3. (pot., roln.) gospodarstwo chłopskie.

 

Nowy minister finansów długo mówił o gospodarce (Ms. lp, ident. w C. lp) państwa i potrzebach zmian w poszczególnych jej sektorach. Zagadnienia gospodarcze zdominowały to posiedzenie Sejmu.

 

Powszechnie znana jest anegdota o prezydencie Billu Clintonie i jego haśle Gospodarka głupcze!, które miało mu przypominać, że sprawom gospodarki USA powinien poświęcić więcej uwagi niż jego poprzednik George Bush.

Pochodzenie:

gospodarczy – związany z gospodarką (w zn. 1.) (np. wzrost gospodarczy),
gospodarski – związany z gospodarką (w zn. 3.),
gospodarz – (w zn. 3.) rolnik posiadający gospodarkę (gospodarstwo), także osoba podejmująca gości, np. A teraz wznieśmy toast za zdrowie gospodarza!
gospodarować (albo gospodarzyć) – prowadzić gospodarstwo, ale też zarządzać czymś, nadzorować coś, np.: Wyjedź na wieś i gospodaruj tam, przekonasz się jakie to łatwe! – zdenerwował się kuzyn Michał.

Ciekawostki

Przym. gospodarny nie znaczy, że ktoś jest związany z gospodarką, ale: zapobiegliwy, dbający o coś, zaradny, dobrze gospodarujący.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Gospodarka