profil

Cykl komórkowy

poleca 64% 44 głosów

Cykl komórkowy obejmuje wzrost i podział komórki. Rozpoczyna się po podziale jądra i cytokinezie, czyli fazie M. Po zakończeniu fazy M komórka wchodzi w interfazę, podczas której przygotowuje się do następnego podziału mitotycznego. W czasie tej części cyklu komórkowego wyróżnia się trzy fazy.

Cykl komórkowy
Cykl komórkowy

Podczas fazy G1 następuje wzrost komórki uwarunkowany intensywnym wytwarzaniem materiałów budulcowych. Komórka osiąga rozmiary sprzed podziału. Niektóre z komórek po fazie G1 mogą przejść w fazę G0, zaprzestając aktywności podziałowej czasowo lub na stałe (np. komórki nerwowe). Uwarunkowane to jest specjalizacją komórek. Wszystkie pozostałe wchodzą w następną fazę cyklu. W fazie S następuje replikacja DNA (do ilości 4c) oraz synteza białek związanych z chromosomami. Syntezy innych związków zostają zahamowane. W fazie G2 komórka wytwarza białka potrzebne do zbudowania wrzeciona kariokinetycznego, powiększa się jądro, dzielą się centriole oraz mitochondria i chloroplasty.

W organizmie wielokomórkowym komórki dzielą się w ściśle dla nich określonym czasie, gdy są potrzebne organizmowi. Różne komórki w różnym stopniu zachowują zdolność do podziałów (np. komórki tkanek twórczych roślin dzielą się przez całe życie, a komórki nerwowe tę zdolność tracą). Równocześnie wiele komórek u zwierząt ginie na skutek procesu zwanego apoptozą, czyli programowaną śmiercią.

Apoptoza umożliwia dostosowanie liczby komórek do wielkości narządu, pozwala usuwać nieprawidłowo ukształtowane komórki, odgrywa istotną rolę w kształtowaniu się organizmu podczas jego rozwoju zarodkowego. Zaburzenie procesu apoptozy stanowi dla organizmu niebezpieczeństwo, stając się np. przyczyną rozwoju nowotworu lub niektórych chorób o podłożu immunologicznym.

Zapamiętaj

W organizmie zwierzęcym komórki na ogół nie dzielą się bez końca. Przestają się dzielić po określonej liczbie podziałów. Jest to przejawem starzenia się komórek. Nowotwór powstaje,gdy na skutek mutacji nastąpi aktywacja protoonkogenów (stymulują podziały i różnicowanie się komórek) oraz inaktywacja genów supresorowych (hamują wzrost i różnicowanie komórek).

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści