profil

Zastosowanie reakcji utleniania-redukcji

poleca 35% 64 głosów

Aparatura laboratoryjnaReakcje utleniania-redukcji mają praktyczne zastosowanie, m.in. w chemii analitycznej. Dzięki miareczkowaniu z wykorzystaniem odczynników będących utleniaczami lub reduktorami można oznaczyć stężenie wybranych substancji.






Używając roztworu KMnO4 jako roztworu miareczkującego (titranta) można oznaczyć stężenie w badanej próbce, np. nadtlenku wodoru H2O2:

Oznaczanie stężenia nadtlenku wodoru

lub kwasu szczawiowego HOOC–COOH:

Oznaczanie stężenia kwasu szczawiowego

Miareczkowanie prowadzi się w obecności kwasu siarkowego(VI). Punkt końcowy miareczkowania można rozpoznać po zmianie barwy miareczkowanego roztworu na blado fioletową. Zabarwienie to pochodzi od nadmiaru odczynnika miareczkującego, czyli KMnO4. Oznaczenia z użyciem titranta o właściwościach utleniających, np. KMnO4, nazywane są oksydymetrią.

Odczynnik miareczkujący może mieć właściwości redukujące. Takim odczynnikiem jest np. jon jodkowy. Oznaczenia wykonywane z użyciem odczynnika o właściwościach redukujących są nazywane redoksymetrią. Za pomocą roztworu zawierającego jony jodkowe można oznaczyć np. stężenie nadtlenku wodoru. W pierwszym etapie miareczkuje się H2O2 przy pomocy jonów I– w środowisku kwaśnym:

Miareczkowanie nadtlenku wodoru w środowisku kwaśnym

Następnie powstały jod odmiareczkowuje się przy użyciu roztworu tiosiarczanu(VI) sodu Na2S2O3:

Odmiareczkowywanie jodu przy pomocy tiosiarczanu(VI) sodu

Pod koniec miareczkowania, do miareczkowanego roztworu dodaje się kleiku skrobiowego, tworzącego z obecnym jeszcze w roztworze jodem granatowy kompleks. Gdy cały jod przereaguje z jonami tiosiarczanowymi(VI), następuje odbarwienie roztworu, co informuje o punkcie końcowym miareczkowania.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 2 minuty