profil

Na podstawie rozdziału "Ręka w ogniu" odpowiedz na pytanie: Jak bohater przeciwstawia sie systemowi radzieckiemu?

poleca 85% 617 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Gustaw Herling Grudziński Inny Świat

,,...że zaś zupełnie bez nadziei żyć nie można znalazł rozwiazanie w dobrowolnym, prawie sztucznym męczeństwie". To cytat, który najrzetelniej określa postępowanie Michaiła Kostylewa, bohatera utworu G.H. Grudzińskiego pt. ,,Inny świat". Kostylew, poprzez samookaleczanie, sprzeciwia sie systemowi radzieckiemu, co dokładniej opiszę w dalszej części pracy.
Inżynier Michaił Kostylew to młody 24-letni komunista zafascynowany zachodem. Przez swoją drugą pasję-literaturę został aresztowany. Okrutnie skatowany, ,,spreparowany" przyznał się do zarzucanego mu szpiegostwa. Sąd skazał go na 10 lat pobytu w obozie, w Jercewie i tu własnie rozpoczyna sie jego walka z systemem radzieckim. ,,W chwili kiedy Kostylew obudził się ze swego dwuletniego odrętwienia, uświadomił sobie dwie rzeczy: że go oszukano i jak go oszukano". Dotarło do niego, w jaki okrutny sposób go potraktowano i postanowił nie pracować dla swoich oprawców.
,,Przybliżył się do pieca i po omacku wsunął odbandażowaną rekę w ogień". Nie dopuszczał do zagojenia się rany na ręku, chcąc tym samym wymusić zwolnienie z pracy. Opalana nar ogniem ręka nie goiła się a Kostylew wolny czas poświęcał na czytanie książek. Po pewnym czasie okazało się, że najsłabsi wieżniowie zostaną zabrani na Kołymę skąd nie ma powrotu. Bohater znajdował się w tej grupie więżniów, jednak największym jego bólem było to, że w najbliższym czasie miał spotkać sie z matką. Zdeterminowany oblał się wrzątkiem i zmarł w okropnych męczarniach, co w głównej mierze było niechęcią do podporzadkowania się Rosjanom.
Podsumowując swoją pracę stwierdzam, że Kostylew swój sprzeciw przeciw systemowi radzieckiemu wyrażał poprzez swoje męczeństwo. Okrutnie cierpiał, ale nie poddał się, do końca zachował swoją postawę aby tylko nie pracować dla znienawidzonego państwa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury