profil

Charakterystyka Rejenta

Ostatnia aktualizacja: 2021-06-09
poleca 84% 3560 głosów

Aleksander Fredro

Jednym z głównych bohaterów książki Aleksandra Fredry pt. "Zemsta" jest wdowiec Rejent Milczek. Samotnie wychowuje jedynego syna Wacława, razem zamieszkują połowę zamku, drugą część zajmuje największy wróg Milczka- Cześnik Raptusiewicz Od lat obaj panowie toczą ze sobą sąsiedzką wojnę.

Milczek jest drobnym, szczupłym szlachcicem. Jest wykształcony i dlatego piastował urząd notariusza. Ubiera się zgodnie ze staropolską modą, najczęściej w kontusz przepasany pasem.

Rejent, to bardzo ciekawa postać. Już samo nazwisko"Milczek" bardzo dużo mówi o temperamencie bohatera. Jest to człowiek spokojny, cichy, wręcz flegmatyczny. Najpierw myśli, a potem działa.Ruchy Milczka są powolne i opanowane, gdy coś mówi lub robi, to w sposób słodki i cichy, a przy tym krzyżuje ręce na piersiach. Jednocześnie Rejent jest bardzo uparty i lubi wygrywać, czego dowodem jest wojna z Raptusiewiczem. Jest gotowy sprzedać cały swój majątek, byleby tylko zwyciężyć i pogrążyć swojego wroga. Rejent żałuje pieniędzy wszystkim, lecz jest gotowy na ich utratę pod warunkiem, że uda mu się wypędzić Cześnika z zamku:
"Czapkę przedam, pas zastawię.
A Cześnika stąd wykurzę.
będzie potem o tej sprawie
Na wołowej pisał skórze.
Lecz tajemne moje wieści
Jeśli wszystkie z prawdą zgodne-
Tym, czym teraz serce pieści.
Najboleśniej tym ubodę !"
( Akt III, Scena 1 ).

Wobec innych ludzi, którzy przewyższają go pozycją towarzyską i majątkową jest uniżony i pokorny.
Stwarza pozory uległego sługi. Lubi podpierać się swoim ulubionym stwierdzeniem: "Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba"( Akt III, scena 2).Warto też powiedzieć jak go określa jego wróg: "Słodki, cichy, z kornym licem, ale z diabłem w duszy" (Akt I, scena 2).

Rejent jak każdy człowiek ma zalety i wady. Jedną z jego zalet jest honor szlachcica:
"Cześnik wyzwał mnie na rękę,
Acz nie moja to zabawa,
Rzekłem jednak: wola Nieba,
Z nią się zawsze zgadzać trzeba.
I wyszedłem, i czekałem,
Tak, czekałem-nadaremnie.
Może wróżył zbyt zuchwale,
że mu Rejent nie dotrzyma,
Ale Rejent była dziale
Zucha tylko jeszcze nie ma."
(Akt IV, scena 10)

Rejenta cechuje fałszywa próżność. Twierdzi, że chce zgody z Cześnikiem, ale robi wszystko, żeby do zgody nie doszło:
"Mnie z Cześnikiem? – o mój Boże!
Któż jej więcej pragnąć może.
Niż ja, człowiek bogobojny?"
(Akt II, scena 2).

Milczek jest bardzo inteligentny, pod maską pobożności, spokoju i opanowania ukrywa naturę intryganta. Dzięki takiej postawie łatwiej osiąga swoje cele. Rejent jest pamiętliwy, wszystkie kłótnie z Raptusieiwczem na długo pozostały w jego pamięci. Pragnie się na nim zemścić. Chce wbrew woli syna ożenić go z Podstoliną. Bardzo pragnie tego małżeństwa, bo wie, że Cześnik jest z nią zaręczony. Podczas rozmowy z Wacławem na temat ślubu ukazuje się jako hipokryta, obłudnik i kłamca:
"Patrz, ja płaczę- ani słowa!...
Cnota, synu, jest budowa,
Jest to ziarno, które sieje…"
(Akt III, Scena 3)

Milczek jest też człowiekiem nieuczciwym. Dowodzi tego jego postępowanie z mularzami. Chce zmusić ich do fałszywych zeznań w sądzie obciążających Macieja Raptusiewicza.

Moim zdaniem Rejent Milczek, to barwna, ale niesympatyczna postać. Można go nie polubić za jego postawę. Wszystkimi możliwymi sposobami, w większości nieuczciwymi, dąży do realizacji swoich planów i zamierzeń. Nie ważne jest wtedy nawet szczęście jego jedynego syna. Liczy się tylko zwycięstwo nad wrogiem. Milczek zmuszony okolicznościami godzi się na ślub Wacława z Klarą, co jednocześnie kończy waśnie pomiędzy nim a Cześnikiem. Myślę jednak, że ze strony Rejenta to tylko zgoda pozorna. Nie chciałabym mieć takiego sąsiada!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy

zobaczymy co dostane.?

ja też cytaty tylko !
ale jest okej ! ; D

rewelacja, i nawet cytaty ^^

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty