profil

Jaką rolę w życiu człowieka odgrywa lustro

poleca 85% 196 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Lustro jest jednym z najbardziej niezwykłych przedmiotów codziennego użytku. Na pozór prosta konstrukcja - płaska powierzchnia z gładką taflą szkła odbijająca światło, wyposażona jest w wyjątkowe, niemal magiczne właściwości. Osoba lub przedmiot umieszczony przed lustrem 'rozdwaja się" na to, co odbija się w nim i na to, co jest odbite. Co więcej, obraz odbity stanowi przeciwieństwo obrazu odbijającego.
Często ludzie wykorzystują zwierciadło do poprawienia swojego wizerunku: patrzą w nie i już wiedza, co jest nie tak z ich wyglądem, albo wrecz przeciwnie: stwierdzą, że wszytsko jest w jak najlepszym porządku, ze wyglądają po prostu swietnie.
To jak siebie w nim postrzegamy zalezy od naszego humoru: jeśli jesteśmy radosni, szczesliwi to nie przeszkadza nam to jak wygladamy, bo i tak widzimy odbicie w sposób pozytywny, jeśli natomiast cos poszlo nie po naszej mysli, jesteśmy zdenerwowani to po prostu nie możemy patrzec na siebie, drazni nas wlasne odbicie.
Wielu ludzi samotnych, opuszczonych, nie mających z kim porozmawiac patrzac w lustro wyobraza sobie, ze widzi nie siebie, lecz zupełnie inna osoba, z ktora mogą porozmawiac, pożartować. Widza za lustrem zupełnie inny swiat. Może lepszy, a może niekoniecznie. Dla niektórych lustro jest ucieczka przed lekami, przed wlasnymi słabościami, bo w lustrez widza siebie, ale często w innej postaci niż naprawde. Zamiast osoby smutnej, zalamanej widza kogos innego. Z innego punktu widzenia Można również stwierdzic, iż zwierciadlo pokazuje nasze prawdziwe odbicie. Zdarza się, iż ludzie udaja przed siwatem, ze wszytsko jest dobrze, ze maja się swietnie, nie dotykaja ich żadne problemy, a tymczasem patrzac na wlasne odbicie dostrzegaja swoje prawdziwe wnetrze. Z tego tez powodu wola nie patrzec w zwierciadło, żeby jeszcze bardziej nie przytłaczać samego siebie.
Dla każdego z nas lustro pelni podobna role, jednak dla niektórych w szerszym znaczeniu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta