profil

Sum - największa ryba Europy

poleca 86% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Długość: do 2,5m
Ciężar: do 100kg (wyjątkowo 300kg i 5m)
Długość życia: do 35lat

Największa ryba słodkowodna Europy. O miano największej ryby słodkowodnej może z sumem konkurować jedna ryba – żyjąca w odległej Ameryce Południowej – arapaima.
Wszystkie inne ryby spotykane w rzekach i jeziorach są od niego mniejsze.

W pełni rozwinięty sum może osiągać nawet 2 metry , zdarza się to rzadko. Młodsze sumy , ponad metrowe sprawiają imponujące wrażenie zwłaszcza ich ogromne rozwarte paszcze. Niektórzy twierdzą że te ryby są bardzo krwiożercze. Przypisuje im się zjadanie dorosłych kaczek karpi piżmaków. Co niekiedy w telewizji można usłyszeć że sumy atakują kąpiące się dzieci. W rzeczywistości sumy polują na niewielkie ofiary. Ich przełyk jest wąski , że nawet największy sum ma kłopoty z przełknięciem szerokiej zdobyczy!

Jadłospis sumów zależ od pory roku. Wykorzystują okresy gromadzenia się ryb do ich łatwiejszego schwytania. po zimie sumy płyną w pobliże tarlisk płoci. Zajęte tarłem ryby są mniej ostrożne i sumy nie mają problemów z ich złowieniem. W czerwcu trą się ukleje i z kolei one stają się łupem sumów.
Sum dzięki swojemu znakomitemu węchowi potrafi odnaleźć ukryte w zagłębieniach bezbronne w czasie linienia –raki. Jesienią żerem stają się wychodzące z wody żaby. Sumy w niewielkim stopniu posługują się wzrokiem. Polują przeważnie nocą , dlatego ważniejsze są dla nich inne zmysły : węch dotyk i wspaniale rozwinięty słuch. Podczas łowów sum kieruje się w stronę , z której dobiegają pluski pływających blisko powierzchni ryb. Także odgłosy polowania innego suma są dla niego wskazówką gdzie szukać pokarmu. W dzień sum przebywa w pobliżu kryjówek. Wieczorem opuszcza głębie i podpływa pod samą powierzchnię wody. W zapadających ciemnościach niewielkie ryby stają się mniej ostrożne , więc bez trudu może się do nich zbliżyć na odległość pół metra. Szeroko otwierając paszczę i pokrywy skrzelowe sum kilkakrotnie zwiększa objętość jamy gębowej , dzięki czemu nawet jeżeli nie trafi dokładnie w zdobycz,to zostanie ona wessana do jego pyska. Usiłującą się wydobyć ofiarę przytrzymuje dzięki kilku szeregom drobnych ząbków. Duży sum czasem poluje na pisklęta ptaków wodnych. Gdy ptak przepływa nad jego kryjówką, sum gwałtownie wyskakuje pionowo w górę.

Sumy są najbardziej rozpoznawanymi rybami , dzięki swojej wielkości i „wąsom”

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty