profil

Walory środowiska przyrodniczego Polski i konieczność jego ochrony

poleca 85% 1119 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Środowisko przyrodnicze Polski stwarza bardzo dobre warunki do rozwoju działalności. Dzięki budowie geologicznej, ukształtowaniu powierzchni, klimatowi, wodzie, glebie oraz roślinności ludzie zamieszkali na terenie polski powinni wykorzystywać przyrodę w sposób racjonalny. Niestety nie dzieje się tak. Bardzo często ludzie przekraczają możliwości przystosowawcze przyrody, co świadczy o niszczeniu środowiska. Jednym z najbardziej zanieczyszczonym terenem polski jest Górny Śląsk. Spowodowane to jest nadmiernym rozwojem przemysłu.
Europa należy do jednego z najbardziej rozbudowanego pod względem przemysłu obszarem. Zanieczyszczenia atmosfery powodowane są najczęściej spalaniem węgla oraz przez procesy technologiczne stosowane w przemyśle, co powoduje opady kwaśnych deszczów. Są one zagrożeniem nie tylko dla roślin i zwierząt ale dla człowieka.

W naszym kraju najbardziej zanieczyszczoną atmosferę mają regiony południowe. Spowodowane to jest zanieczyszczeniami transgenicznymi. Żeby zapobiec niszczeniu naszego środowiska potrzebne jest dużo pieniędzy, a odbudowanie jest niezwykle trudne a nawet niemożliwe.
Parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody są to miejsca w których środowisko jest nie zanieczyszczone i podlega ono szczególnej ochronie.
Parki narodowe są to obszary o powierzchni większej niż 1000 ha (hektara), chronione, posiadające szczególne wartości naukowe, kulturowe i wychowawcze. Obecnie w Polsce są 23 parki narodowe, wśród których siedem posiada status biosfery Unesco. Należą do nich: park Babiogórski, Białowiejski, Słowiński, Bieszczadzki, Kampinowski, Tatrzański oraz rezerwat Łukajno.
Park krajobrazowy jest to obszar poddany ochronie ze względu na wartości naturalne środowiska i wysokie walory historyczne i kulturowe. Wokół parków krajobrazowych tworzone są tzw. Otuliny, które zabezpieczają teren przed zanieczyszczeniami napływającymi z zewnątrz.
Rezerwatem przyrody nazywamy obszar objęty ochroną przyrody ożywionej i nieożywionej. Wyróżnia się rezerwaty: faunistyczne, florystyczne, leśny, krajobrazowy, torfowiskowy oraz rezerwaty przyrody nieożywionej.
Pomnik przyrody jest to obiekt przyrody ożywionej lub nieożywionej o szczególnej wartości. Pomnikiem przyrody mogą być: drzewa, jaskinie, wodospady, skały itp.

W Polsce w latach 90-tych wzrosła ilość rezerwatów oraz pomników przyrody. Oznacza to że do wyrazu „ochrona środowiska” przywiązuje się coraz większą świadomość ekologiczną. Przejawem dbałości o środowisko jes budowa oczyszczalni ścieków. Wyróżniamy kilka rodzajów oczyszczalni. Są nimi: mechaniczne, fizykochemiczne, biologiczne.
Każdy człowiek chciałbym żyć wśród świeżej zieleni, oddychać czystym górskim powietrzem
Pić czystą wodę. W naszym interesie jest dbanie o środowisko które nas otacza.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie