profil

Motyw idealizmu i pragmatyzmu Ikara i Dedala w wierszu Ernesta Brylla "Wciąż o Ikarach głoszą...".

poleca 85% 1583 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Upadek Ikara obraz

Jak poeta Ernest Bryll w wierszu "Wciąż o Ikarach głoszą..." wykazywał motyw idealizmu i pragmatyzmu Ikara i Dedala?

Ernest Bryll był wybitnym polskim poetą prozaikiem, dramatopisarzem i tłumaczem. Poeta ten odznaczał się wyrażaniem w swojej poezji własnych problemów i frustacji. Jedym z jego dzieł jest wiersz "Wciąż o Ikarach głoszą...".

W tym utworze poeta pokazuje motyf idealizmu i pragmatyzmu Ikara i Dedala. Idealizmem nazywamy postawę polegającą na stawianiu sobie świata lepszym niż jest w rzeczywistości i własnie takim idealista był ikar. Dedal natomiast odzanaczał sie praktycznym sposobem myślenia i działania.

Ernest Bryll w swoim wierszu przybliza nam dramat wyprawy Dedala i Ikara. Ukazuje to, iż dedal dzięki swojemu pragmatycznemu sposobowi myslenia doleciał a Ikar z powodu idealistycznego sposobu rozumowania nie dotarł do celu. Bryll potwierdza to w pierwszym wersie utworu:

"Wciąż o Ikarach głoszą -choć doleciał Dedal"...

Porównuje on także Ikara do ćmy, która leci do światła, bo własnie tak zachował się Ikar lecąc zbyt blisko słońca, przez co wosk trzymający pióra rozpuścił sie i ten spadł..

Autor w wierszu nawiązuje także tdo obrazu Breughela, który przedstawia nieudany lot Ikara. Malarz chcąc o odwrócić uwage od głównego bohatera na pierwszym planie przedstawia normalne spokojne życie zwykłych rpstych ludzi, pokazał , że nik nie zwróci uwagi na tragedię Ikara. w wierszu występuje tensam motyw, bo Bryll w ostatnich wersach wiersza pokazuje, ze nie upadek Ikara jest najwazniejszy, bo sukces Dedala jest róznie ważny. Pisze, ze nie na upadek Ikara powinniśmy zwracac uwage ale na spełnienie marzenia przez Dedala. Nie możemy tylko smucic się upadkiem ale także cieszyć się z osiągnięcia celu przez Dedala, który dzięki swojemu pragmatycznemu spojrzeniu na świat osiągnął swój cel.

Na końcu wiersza poeta uświadamia nas w tym , ze nie powinniśmy zwacać zbyt dużej uwagi na porażki innych, tylko musimy dążyć do swoich celów, chocby były bardzo trudne do osiągnięcia, tak jak lot Dedala i Ikara.
Utwór kończy się pytaniem postawionym przez autora do każdego czytelnika:

"Czy Dedal, by ratować Ikara powrócił?"

Na to pytanie odpowiedź jest jednoznaczna, bowiem Dedal nie powrócił, bo miał swój cel, który musiał osiągnąć, dlatego tez nie mógł powrócić, by uratować syna.

W życiu nie koniecznie powinniśmy postępować tak jak Dedal. Każdy z nas powinien być wrażliwy na krzywdę bliskich osób i starać sie im pomagac. Musimy jednak posiadać umiejętność osiągania celów tak jak Dedal. Wszytsko to zalezy od wartości jakie są dla nas ważne i ważniejsze....

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury