profil

Recykling

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-02
poleca 84% 3024 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Recykling to powtórne przetwarzanie substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu. Recykling ma duże znaczenie dla naszego środowiska i jest coraz szerzej stosowany. Przykładem recyklingu jest np. makulatura wykorzystywana do produkcji papieru, zużyte opony samochodowe jako paliwa w cementowniach. Recykling ma duże znaczenie dla ochrony środowiska i jest coraz szerzej stosowany np. niektóre firmy samochodowe dążą do tego, aby możliwe było powtórne wykorzystanie ponad 90% stali i metali kolorowych użytych do produkcji ich samochodów oraz stosują tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu. Duże ilości odpadów papierowych, metalowych, plastikowych i szklanych są wykorzystywane powtórnie w tym właśnie procesie.

Ciekawostki dotyczące wykorzystania rzeczy nadających się do recyklingu


W Waszyngtonie ze starych soczewek i reflektorów powstają przezroczyste tafle szkła dla nowoczesnych domów, w Nowym Jorku na Manhattanie Piąta Aleja ma efektowną, połyskliwą nawierzchnię (asfalt z tłuczką szklaną). W Aspen zrobiono leżaki ze starych nart. W San Francisco projektanci mody ubrali modelki w kreacje z pociętej gumy opon - pomysł szokujący, ale jest tu więcej ekstrawagancji niż użyteczności, gdyż dalsza funkcja gumowych ubrań nie jest znana. W Polsce, co roku powstaje ok. 130 mln ton odpadów, ale tylko niewielki procent jest poddawany recyklingowi. Przyczyną jest brak posegregowanych śmieci i zakładów, które je wykorzystają. Najwyższy czas to zmienić, bo recykling zmniejsza ilość śmieci oraz koszty ich pozbywania się (składowania), jest korzystny dla gospodarki, środowiska i społeczeństwa, odciąża wysypiska, prowadzi do zredukowania ilości odpadków zanieczyszczających środowisko, jest formą ochrony bogactw naturalnych, także tych nieodnawialnych, pozwala na oszczędzanie energii potrzebnej do produkcji i tworzy nowe miejsca pracy i źródła dochodów, co w naszym kraju przy tak dużej stopie bezrobocia jest bardzo korzystne. Recyklingowi może podlegać praktycznie wszystko: puszki aluminiowe, szkło (butelki i słoiki), papier i tektura (gazety, czasopisma, papiery biurowe, opakowania kartonowe), niektóre opakowania plastikowe (w niektórych krajach stosowane są oznaczenia kodowe dla identyfikacji rodzaju plastyku i wskazywania, które nadają się do recyklingu), stal (karoserie samochodowe, maszyny) i wiele innych – np. akumulatory samochodowe, olej silnikowy, olej spożywczy, opony, odzież, baterie.

Klasyfikacja surowców wtórnych:
1. Makulatura mocna
2. Makulatura mieszana
3. Makulatura biała
4. Butelki pet
5. Odpady folii
6. Folia segregowana
7. Czyściwo kolorowe
8. Czyściwo białe

Głównym problemem niskiego poziomu recyklingu jest brak odpowiednich pojemników do segregacji odpadów oraz co najważniejsze lenistwo ludzi. Rzadko stosuje się recykling również ze względów ekonomicznych. Nie raz przetworzenie danego tworzywa jest droższe niż wyprodukowanie nowego. Dużym minusem jest również brak miejsc, w których mogłoby dochodzić do przetwarzania. Aby uchronić się przed zasypaniem Ziemi śmiećmi należy stosować opakowania wielokrotnego użytku lub opakowania zwrotne.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Komentarze (5) Brak komentarzy

THE BEST normalnie THX

super praca dzieki wielkie

Muszą mieć dużo pracy.

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty