profil

Świat Hellenów

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-24
poleca 85% 2607 głosów

Grecja

Hellada była obszarem górzystym, narażonym na trzęsienia ziemi. Ludzie mieszkali w niewielkich dolinach, oddzielonych od siebie górskimi pasmami.

Uprawa ziemi na ich stokach przynosiła niewielkie plony i dlatego w Grecji ciągle brakowało zboża.

Grecy hodowali kozy i owce, a wokół swych domów sadzili drzewa oliwne, krzewy winorośli, grusze, jabłonie, śliwy i drzewa figowe. Mimo że graccy rolnicy pracowali bardzo ciężko, to nie dla wszystkich starczało żywności.

Przenosili się więc z wiosek z głębi kraju do nadmorskich osad. Zajmowali się tam rybołówstwem lub pracowali w warsztatach rzemieślniczych wyrabiających tkaniny, gliniane naczynia, broń i narzędzia. Najodważniejsi wyruszali na morskie wyprawy i szukali szczęścia poza Grecją.

Grecy zakładali miasta wszędzie tam, gdzie znajdowali dobre warunki do życia. Centrum miasta stanowił plac, zwany agorą. Kupcy wystawiali tam swoje towary, a także zbierali się wszyscy ci, dla których było to miejsce prowadzenia interesów oraz spotkań towarzyskich. Wieczorem agora pustoszała, ponieważ większość ludności nadal mieszkała w pobliskich wsiach. Otoczone górami doliny były niewielkie, a strome zbocza nie zachęcały do wizyt u sąsiadów po drugiej stronie górskich pasm.

Mieszkańcy każdej z dolin tworzyli zamkniętą wspólnotę, coś w rodzaju odrębnego państwa. Grecy nazwali taką wspólnotę polis, co historycy tłumaczą za pomocą dwóch słów "miasto-państwo". Tylko nieliczne polis zajmowały większe terytorium. Starożytni żeglarze nie znali kompasu. Z obawy przed zbłądzeniem żeglowali wzdłuż lądu, a noce spędzali na brzegu.

Wybrzeża Grecji sprzyjały żeglarzom, ponieważ liczne zatoki zapewniały schronienie przed burzami i silnymi wiatrami. Grecy zakładali osady na wyspach Morza Egejskiego, gdzie panowały podobne warunki życia jak w Helladzie. Żeglując od wyspy do wyspy, podróżnicy bezpiecznie docierali do wybrzeży Azji Mniejszej. Greków można też było spotkać w zachodniej części Morza Śródziemnego. Osiedlali się chętnie na Sycylii i w południowej Italii, ponieważ w tamtych okolicach było dużo więcej urodzajnej ziemi. Polis zakładane poza Grecją historycy nazywają koloniami.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

te wypracowanie jest mało sprecyzowane nie zostały tu umieszczone wierzenia hellenów, nauki, architektóra która jest do dzisiaj wielkim dziełem. Nie został wymieniony anie jeden filozof a w końcu to Grecy zapewnili podstawe wszytkich nauk. Gdyby dopisać jeszcze przezemnie wymienione rzeczy to ta praca byłaby naprawde wzorowa

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta