Gimnazjum / Wątek

# Autor: Akve13 Wysłano: 7.9.2009 (16:00) Odpowiedzi: 1

Strona czynna i bierna czasownika - zawiłe zdania.

Witam;) Mam problem z zamianą zdań w stronie czynnej na bierną. Nie dlatego, że zasady nie rozumiem, ale z powodu zawiłości i bardzo rozbudowanych wypowiedzeń. Oczywiście zdanie typu: "Mama czesze córkę" - to jedno; wystarczy zamienić na "Córka jest czesana przez mamę", ale w zdaniu chociażby takim: "[b] Misję znalezienia właściwego lekarstwa powierzono Atrejowi, dziesięcioletniemu chłopcu"[/b]trochę trudno się połapać. Zaczynając od początku - to zdanie bezpodmiotowe, orzeczeniem natomiast jest tu "powierzono". Dalej się gubię; jak mam to zamienić na stronę bierną? To samo dotyczy zdań: " [b] Atrej mimo wielu przeciwności wyruszył na niebezpieczną wyprawę " " Dziecięcą Cesarzową uznawano za władczynię wszystkich krain imperium Fantazjany " " Istnienie Fantazjany zależy od stanu zdrowia władczyni " " Nikt nie potrafi pomóc władczyni "[/b] Istotne tu jest dopowiedzenie, iż w poleceniu wyraźnie można wyczytać, że nie każde zdanie można zamienić. Tylko które z tych czasowników tak naprawdę są nieprzechodnie? Będę wdzięczna za każdą pomoc. Pozdrawiam

Witamsmilie3.gif

Mam problem z zamianą zdań w stronie czynnej na bierną. Nie dlatego, że zasady nie rozumiem, ale z powodu zawiłości i bardzo rozbudowanych wypowiedzeń. Oczywiście zdanie typu: "Mama czesze córkę" - to jedno; wystarczy zamienić na "Córka jest czesana przez mamę", ale w zdaniu chociażby takim:
" Misję znalezienia właściwego lekarstwa powierzono Atrejowi, dziesięcioletniemu chłopcu"trochę trudno się połapać. Zaczynając od początku - to zdanie bezpodmiotowe, orzeczeniem natomiast jest tu "powierzono". Dalej się gubię; jak mam to zamienić na stronę bierną?

To samo dotyczy zdań:
" Atrej mimo wielu przeciwności wyruszył na niebezpieczną wyprawę "
" Dziecięcą Cesarzową uznawano za władczynię wszystkich krain imperium Fantazjany "
" Istnienie Fantazjany zależy od stanu zdrowia władczyni "
" Nikt nie potrafi pomóc władczyni "

Istotne tu jest dopowiedzenie, iż w poleceniu wyraźnie można wyczytać, że nie każde zdanie można zamienić. Tylko które z tych czasowników tak naprawdę są nieprzechodnie?

Będę wdzięczna za każdą pomoc.

Pozdrawiam

• 1. Misja znalezienia właściwego lekarstwa została powierzona Atrejowi, dziesięcioletniemu chłopcu. 3. Dziecięca Cesarzowa była uznawana za władczynię wszystkich krain imperium Fantazjany. 4. Istnienie Fantazjany jest uzależnione od zdrowia władczyni. :) Mam nadzieję, że jest dobrze.

1. Misja znalezienia właściwego lekarstwa została powierzona Atrejowi, dziesięcioletniemu chłopcu.
    3. Dziecięca Cesarzowa była uznawana za władczynię wszystkich krain imperium Fantazjany.
    4. Istnienie Fantazjany jest uzależnione od zdrowia władczyni.

smilie1.gif Mam nadzieję, że jest dobrze.

Kochaj swojego modka. Za nic go nie drażnij.

Zaloguj się aby móc odpowiadać w tym wątku
Pozostało znaków 5000

JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy