Gimnazjum / Wątek

userphoto

# Autor: Konto usunięte Wysłano: 10.6.2007 (10:28) Odpowiedzi: 2

Angielski i pare zdań o sobie

Musze zrobić pracę na anglika - kilka zdań o mnie. Nie wiem za bardzo jak sie do tego zabrać, tak żeby to stało0 na wysokim poziomie i było dosyć długie. może moglibyście pomóc mi coś napisać, podać linka do jakiejś podobnej pracy, a ja bym sobie już to przerobił tak zeby pasowało. Chyba rozumiecie o jaki temat chodzi? np. MY name is .... I live in ... itp itd

Musze zrobić pracę na anglika - kilka zdań o mnie. Nie wiem za bardzo jak sie do tego zabrać, tak żeby to stało0 na wysokim poziomie i było dosyć długie. może moglibyście pomóc mi coś napisać, podać linka do jakiejś podobnej pracy, a ja bym sobie już to przerobił tak zeby pasowało. Chyba rozumiecie o jaki temat chodzi?
np. MY name is .... I live in ... itp itd

• userphoto
    ja miałem tez takie zadanie About myself My name is X and my surname is Y. I was born on the 19th of March 1983. now I am seventeen years old. I’m Polish by nationality. I was born in Poland where I live now. My native city is B. Now let me tell you some words about my appearance and traits of character. I have dark hair and dark brown eyes. I’m medium hight. I like wearing cosual clothes. I’m very tactfull, sensitive, emotionally (calm), stable, witty, generous and kind hearted. At the moment I’m a third year student at the Technical Liceum. I have a lot of favorite subjects such as Polish, Biology and Computer Studies. But the most favorite subjects at (of) mine are English and Russian. I’m just fond of foregin languageses. Having good knowledge at English and Russian, I can easily speak to foregines and understand what they are talking about. I have a family. It isn’t very large. It consist at seven persons. My father is dead, my mother is 48. My mother works at obora, she is a dojarka. I have also three brothers, Krzysiek, Marek and Darek. Krzysiek is a buldier, Marek is a ślusarz and Darek works at the post office. I love my family very much. Surname- nazwisko appearance- Wygląd (zewn) traits of character- cechy charakteru tactful- taktowny sensive- wrażliwy witty- dowcipny generous- hojny kind hearted- dobroduszny to be fond of- lubić to consist of- składać się z to co ci dałem to z neta jest:)

ja miałem tez takie zadanie

About myself
    My name is X and my surname is Y. I was born on the 19th of March 1983. now I am seventeen years old. I’m Polish by nationality. I was born in Poland where I live now. My native city is B.

Now let me tell you some words about my appearance and traits of character. I have dark hair and dark brown eyes. I’m medium hight. I like wearing cosual clothes. I’m very tactfull, sensitive, emotionally (calm), stable, witty, generous and kind hearted.
    At the moment I’m a third year student at the Technical Liceum. I have a lot of favorite subjects such as Polish, Biology and Computer Studies. But the most favorite subjects at (of) mine are English and Russian. I’m just fond of foregin languageses. Having good knowledge at English and Russian, I can easily speak to foregines and understand what they are talking about.
    I have a family. It isn’t very large. It consist at seven persons. My father is dead, my mother is 48. My mother works at obora, she is a dojarka. I have also three brothers, Krzysiek, Marek and Darek. Krzysiek is a buldier, Marek is a ślusarz and Darek works at the post office. I love my family very much.

Surname- nazwisko
    appearance- Wygląd (zewn)
    traits of character- cechy charakteru
    tactful- taktowny
    sensive- wrażliwy
    witty- dowcipny
    generous- hojny
    kind hearted- dobroduszny
    to be fond of- lubić
    to consist of- składać się z

to co ci dałem to z neta jest

Wątek został zamknięty.

JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy